نژاد Devon Rex

Devon-Rex-cat-pic

دوون رکس مردم را دوست دارد و از توجه دوستان و خانواده به طور یکسان استقبال می کند.

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

صدای برخی از نژادها بیشتر از بقیه با صدای میو، یغ و پچ پچ کردن است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه” مستمر شما را دیوانه می کند، گربه ای را در نظر بگیرید که احتمال گپ زدن کمتری دارد.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

گربه‌های غریبه‌پسند با نگاهی کنجکاو یا بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. دیگران خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می شوند یا به اتاق دیگری می روند. با این حال، فرقی نمی کند که چه نژادی باشد، گربه ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه ها بهتر پاسخ می دهد.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

برخی از نژادهای گربه باهوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۹ تا ۱۵ سال

طول:

۱۵ تا ۱۸ اینچ

وزن:

۵ تا ۱۰ پوند

اصل و نسب:

دوون، انگلستان

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

اولین بار تصور می شد که Kirlee، بچه گربه ای که در سال ۱۹۵۹ در دوون، انگلستان به دنیا آمد، دارای ساختار ژنتیکی مشابه Cornish Rex بود، نژادی که یک دهه قبل در کورنوال در نزدیکی متولد شد، اما نژادهای آزمایشی به زودی نشان داد که Kirlee منحصر به فرد است، نتیجه دیگری است. یک جهش ژنتیکی طبیعی همانطور که از نام او پیداست، کرلی یک کت مواج داشت. اطلاعات کمی از اصل و نسب او وجود دارد. مادرش یک ولگرد بود و تصور می‌شد پدرش یک آدم پرسه‌زن است که کت فرفری هم داشت.

کرلی زاده یک نژاد جدید به نام دوون رکس شد که به خاطر زادگاهش دوونشایر نامگذاری شد و همچنین کت فرفری او که بافتی شبیه خرگوش رکس داشت. کمتر از یک دهه بعد، در سال ۱۹۶۸، یک دوون رکس به ایالات متحده مهاجرت کرد. انجمن طرفداران گربه در سال ۱۹۷۹ این نژاد را به رسمیت شناخت.

اندازه

وزن دوون رکس ۵ تا ۱۰ پوند است.

شخصیت

او به همه چیزهایی که می گذرد علاقه مند است و حاضر نیست از هر فعالیتی کنار گذاشته شود. روی او حساب کنید که تا حد امکان به شما نزدیک شود و گهگاه نظراتش را با صدایی آرام در میان بگذارد. او مردم را دوست دارد و از توجه دوستان و خانواده به طور یکسان استقبال می کند.

این یک گربه باهوش با سطح فعالیت متوسط ​​است. او در حرکت مداوم نیست، اما دوست دارد ترفندها را یاد بگیرد و بازی کند. اسباب‌بازی‌های پازل و اسباب‌بازی‌های تعاملی برای مغز مبتکر او لذت بخش هستند و به او کمک می‌کنند تا زمانی که برای خرید بیشتر آنها پول به دست می‌آورید، او را مشغول نگه دارید.

هنگام صرف غذا، دوون سعی می کند خودش را با بقیه اعضای خانواده پشت میز ناهارخوری بنشیند، مطمئن باشد که غذایی که شما تهیه کرده اید فقط برای اوست. او دوست دارد غذا بخورد و اگر شما به دقت بر میزان مصرف غذایش نظارت نکنید ، چند پوند اضافه می‌کند.

زیر پوشش ها مکان ترجیحی او برای خواب است. او مانند یک موشک گرماگیر، گرم ترین نقاطی را که می تواند پیدا کند هدف قرار می دهد.

اگر از همراهی یک گربه ی شیطون و چابک لذت می برید و از دیدن او که از بالای در به شما نگاه می کند و مسیر را تا شانه شما ترسیم می کند، نگران نخواهید شد، یک دوون را انتخاب کنید.

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. دوون رکس به طور کلی سالم است، اما بیماری های زیر در این نژاد دیده شده است:

هیپوتریکوزیس مادرزادی که به عنوان طاسی ارثی شناخته می شود، وضعیتی است که احتمالاً نتیجه یک ژن مغلوب ارثی است. دوون رکس به طور طبیعی دارای پوشش بسیار ظریفی است، اما آنهایی که موهای کمتری نسبت به این نژاد دارند، کمپوست در نظر گرفته می شوند.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، نوعی بیماری قلبی است که در برخی از نژادهای گربه مانند مین کون به ارث می رسد. وراثت پذیری در دوون رکس ثابت نشده است.

مالاسزیا درماتیت، مخمر تک سلولی که باعث عفونت گوش، پوست چرب و خارش می شود که با داروهای ضد قارچ درمان می شود.

دیسپلازی هیپ، یک ناهنجاری در حفره ران که باعث شلی مفصل ران می شود.

کهیر پیگمنتوزا، یک مشکل پوستی است که باعث ایجاد زخم های پوسته پوسته در بدن می شود و با پردنیزولون و اسیدهای چرب ضروری درمان می شود.

میوپاتی دوون رکس، همچنین به عنوان اسپاستیسیتی شناخته می شود، یک بیماری ارثی است که بین ۳ هفته تا ۶ ماهگی آشکار می شود. این باعث ضعف عضلانی عمومی می شود و گربه ها به راحتی خسته می شوند. هیچ درمانی در دسترس نیست و شدت بیماری متفاوت است. ممکن است ثابت بماند یا به کندی پیشرفت کند.

اهمیت دادن

نگهداری از کت مواج دوون آسان است. به آرامی آرایش کنید تا موهای ظریف را نشکنید. در بسیاری از موارد، برس کشیدن دست روی کت تنها چیزی است که نیاز دارد. بهترین چیز در مورد کت دوون رکس این است که زیاد نمی ریزد و خز آن به قدری ظریف است که روی لباس و مبلمان زیاد به چشم نمی آید.

حمام کردن به ندرت ضروری است مگر اینکه گربه سفید باشد یا مقدار زیادی سفیدی روی کت داشته باشد. این گربه‌ها اگر مرتباً حمام نشوند، می‌توانند بدحال به نظر برسند. کت بعد از حمام سریع خشک می شود .

برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید. بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. گوشه چشم را هر روز با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشید. هر هفته گوش ها را چک کنید. اگر کثیف به نظر می رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. از استفاده از سواب های پنبه ای که می تواند به داخل گوش آسیب برساند، خودداری کنید.

جعبه زباله را کاملا تمیز نگه دارید. مانند همه گربه ها، دوون رکس در مورد بهداشت حمام بسیار خاص است.

دوون رکس در لمس احساس گرما می کند، اما او همیشه به دنبال گرما است. اگر شما سرد هستید، احتمالا او هم سرد است. برای او یک یا دو ژاکت خوب بخرید تا گرما را حفظ کند.

ایده خوبی است که دوون رکس را به عنوان یک گربه فقط در داخل خانه نگه دارید تا از او در برابر بیماری های منتشر شده توسط گربه های دیگر، حملات سگ ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به خارج از منزل می روند ، مانند برخورد با ماشین، با آن روبرو هستند. دوون رکس که به خارج از منزل می رود همچنین در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی است که دوست دارد چنین گربه ای غیرعادی داشته باشد بدون اینکه هزینه ای برای آن پرداخت کند. در صورت امکان، دوون رکس خود را یک محوطه بیرونی بزرگ بسازید که بتواند با خیال راحت بپرد و بالا برود. اگر Devon Rex شما دارای یک محفظه در فضای باز است که امکان حمام آفتاب را فراهم می کند، برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، حتما از کرم ضد آفتاب مناسب برای گربه روی بدن او استفاده کنید.

رنگ کت و آرایش

دوون اغلب به عنوان ظاهر جنی، با گوش های بزرگ، گونه های بلند و چشمان برجسته توصیف می شود. اما ویژگی برجسته او خز نرم و مواج اوست. بدن منحنی او با سرش شروع می شود، شکل مثلثی آن تغییر یافته با منحنی های محدب که لبه بیرونی لبه های گوش، استخوان گونه و بالشتک های سبیل را تشکیل می دهد. دوون چشم‌های بزرگ، پهن و بیضی‌شکل دارد و گوش‌های بسیار بزرگی دارد که پایین سر قرار گرفته‌اند. گاهی اوقات نوک گوش ها با خزهای ظریف پوشیده می شود.

یک کت “رکسد” نرم و ظریف است، به نظر می رسد بدون موهای محافظ خشن است که مشخصه اکثر کت های گربه است. بدن گربه به خوبی با خز پوشیده شده است که بیشتر در قسمت پشت، پهلوها، دم، پاها، صورت و گوش ها پوشیده شده است. برخی از دوون ها فرهای شل و پشمالو دارند، در حالی که برخی دیگر دارای کت نازک تر و جیر هستند. مو _در بالای سر، گردن، قفسه سینه و شکم کمی تراکم کمتری دارد و حتی ممکن است پژمرده به نظر برسد، اما گربه هرگز نباید لکه های برهنه داشته باشد. کت را با دست صاف کنید و امواج موج دار ظاهر می شوند. این در هر رنگ، الگو یا ترکیبی از رنگ ها و الگوهای ژنتیکی ممکن است، از جمله سفید، سیاه، آبی، شکلاتی، دارچینی، اسطوخودوس و قرمز. الگوهای دودی، که یک زیرپوش سفید است که عمیقاً با رنگ خاصی نوک دارد. و انواع نقوش کالیکو، زبانه ای، لاک پشتی و نوک تیز.

جثه متوسط ​​دوون به طرز فریبنده‌ای لاغر است، مگر اینکه گربه تنقلات زیادی می‌خورد. . بدن او باید سخت و عضلانی باشد. پاها بلند و باریک هستند و توسط پنجه های کوچک بیضی شکل پشتیبانی می شوند. یک دم بلند و ظریف که در انتها با خزهای مخروطی کوتاه پوشیده شده است.

کودکان و سایر حیوانات خانگی

دوون رکس فعال و اجتماعی یک انتخاب عالی برای خانواده های دارای بچه و سگ های گربه پسند است. او مانند هر رتریور بازی می کند، ترفندها را به راحتی یاد می گیرد و از توجه کودکانی که با او مودبانه و با احترام رفتار می کنند، دوست دارد. حیوانات خانگی را به آرامی و در شرایط کنترل شده معرفی کنید تا مطمئن شوید که آنها یاد می گیرند که با هم کنار بیایند.

گروه های نجات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *