نژاد LaPerm

abyssinian-cat-pic

البته ویژگی برجسته  LaPerm، کت او است که دارای فرهای گشاد و برجسته است و آن را در لمس سبک و مطبوع می کند.

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

صدای برخی از نژادها بیشتر از بقیه با صدای میو، یغ و پچ پچ کردن است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه” مستمر شما را دیوانه می کند، گربه ای را در نظر بگیرید که احتمال گپ زدن کمتری دارد.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

گربه‌های غریبه‌پسند با نگاهی کنجکاو یا بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. دیگران خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می شوند یا به اتاق دیگری می روند. با این حال، فرقی نمی کند که چه نژادی باشد، گربه ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه ها بهتر پاسخ می دهد.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۱۰ تا ۱۵ سال

طول:

کوچک

وزن:

۵ تا ۸ پوند

اصل و نسب:

اورگان، ایالات متحده آمریکا

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

زمانی که گربه‌ای قهوه‌ای به نام اسپیدی در دالس، اورگان، در سال ۱۹۸۲ بچه‌ای از بچه گربه‌ها را تولید کرد، یکی از آنها طاس بود، با علامت‌های تابی روی پوستش و گوش‌های بزرگی که از هم فاصله داشتند. او شبیه یک بیگانه کوچک از فضا به نظر می رسید. هنگامی که کت او شروع به رشد کرد، او حتی متفاوت تر به نظر می رسید: فرفری بود و این نامی بود که توسط مالک لیندا کوهل به او داده شد.

فرفری در نهایت بچه گربه‌های خود را توسط نرهای مختلف منطقه، از جمله یک سیامی و یک مانکس تولید کرد. همه بچه گربه های او کت مجعد مادرشان را به اشتراک می گذاشتند که نتیجه یک جهش غالب بود.

متخصصان ژنتیک تشخیص دادند که این گربه‌ها از نژادهای دیگر رکس یا با روکش فرفری مانند سلکرک رکس که برای اولین بار در مونتانا در سال ۱۹۸۷ ظاهر شد، یا دوون و کورنیش رکس‌ها که در بریتانیای کبیر منشأ گرفتند، متمایز بودند.

در نهایت، وضعیت به عنوان یک نژاد برای گربه های فرفری پوشش داده شد. به آنها نام LaPerm داده شد و در سال ۲۰۰۲ از انجمن بین المللی گربه به رسمیت شناخته شد. انجمن گربه سانان نیز این نژاد را به رسمیت می شناسد. برای حفظ تنوع ژنتیکی خود، لاپرم ها را به مو کوتاه و مو بلند خانگی غیر شجره ای تقسیم می کنند.

 

اندازه

لاپرم یک گربه کوچک با وزن پنج تا هشت پوند است. او در سن دو تا سه سالگی به بلوغ می رسد.

 

شخصیت

لاپرم باهوش حس شوخ طبعی دارد. او که اغلب به عنوان دلقک توصیف می شود، چیزی شبیه به یک شیطنت است که با استعداد از پنجه هایش برای باز کردن درها، تند کشیدن روی چیزهایی که می خواهد یا برای جلب توجه روی شانه شما استفاده می کند. او چسبنده نیست، اما دوست دارد با شما باشد و شما را دنبال می کند، روی شانه شما یا بالای رایانه شما می نشیند، یا در دامان شما می نشیند، هر گزینه ای که برای او راحت تر است. او فعالیت متوسطی دارد و از بازیابی وسایلی که برایش پرتاب می شود لذت می برد.

علیرغم شهرت لاپرم برای ورود به امور، زندگی با لاپرم لذت بخش است. او به ندرت از صدای خود استفاده می کند و با مردمش مهربان، ملایم و صبور است. اکثر آنها تا زمانی که به عنوان بچه گربه به خوبی اجتماعی شده بودند از بازدیدکنندگان استقبال می کنند.

 

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. با این حال، La Perms  به طور کلی سالم هستند.

 

اهمیت دادن

مراقبت از کت غیر معمول LaPerm آسان است و معمولاً اگر هفته ای یک تا سه بار شانه یا برس بزنید، مات یا گره نمی خورد. کت های بلندتر باید بیشتر مرتب شوند. برای بهترین نتیجه از یک شانه با دندانه های گردان استفاده کنید. بدون صاف کردن فرها به راحتی از روی کت عبور می کند. برای اینکه گربه حالت فرفری بهتری داشته باشد، کت را با کمی آب غبارآلود کنید یا با دست های مرطوب آن را پف کنید تا فرها به هم برسند.

کت کمی می ریزد و با مسواک زدن منظم ریزش بیشتر کاهش می یابد. اگر تشک های کوچکی ایجاد شدند، آنها را به آرامی با یک برس نرم یا شانه تازی (فولاد ضد زنگ با دندانه های باریک در یک سر و دندانه های پهن تر در انتهای دیگر) بکشید.

اگر لاپرم را حمام می‌کنید ، حوله‌ای را روی کت فشار دهید تا رطوبت آن را جذب کند و سپس اجازه دهید در یک مکان گرم و بدون بادکش خشک شود. استفاده از سشوار باعث ایجاد حالت بدی در او می شود.

برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید. بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. ناخن ها را هر هفته کوتاه کنید. گوشه های چشم را با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشید.

هر هفته گوش ها را چک کنید. اگر کثیف به نظر می رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. از استفاده از سواب های پنبه ای که می تواند به داخل گوش آسیب برساند، خودداری کنید.

جعبه زباله را کاملا تمیز نگه دارید.  گربه ها در مورد بهداشت حمام بسیار خاص هستند.

این ایده خوبی است که LaPerm را به عنوان یک گربه فقط در داخل خانه نگهداری کنید تا از او در برابر بیماری های منتشر شده توسط گربه های دیگر، حملات سگ ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به خارج از منزل می روند ، مانند برخورد با ماشین، با آن روبرو هستند.  LaPerms که به خارج از منزل می روند همچنین در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی هستند که دوست دارند چنین گربه ای غیرعادی داشته باشند بدون اینکه هزینه ای برای آن پرداخت کنند.

 

رنگ کت و آرایش

البته ویژگی برجسته  LaPerm، کت او است که دارای فرهای گشاد و برجسته است و آن را در لمس سبک و مطبوع می کند. فرهای محکم‌تر و طولانی‌تر دور گردن را احاطه کرده‌اند و در پایین گوش‌ها راف می‌کنند. سبیل ها نیز بلند و مجعد هستند.

این کت در دو قد کوتاه و بلند و هر رنگ یا طرحی عرضه می شود. تابی ها ، لاک پشت ها و گربه های قرمز رایج ترین هستند.

لاپرم های مو بلند دارای دم پردار هستند. طول و پر کت ممکن است در فصل متفاوت باشد. گاهی اوقات به طور طبیعی از وسط پشت قسمت می شود.

لاپرم مو کوتاه لزوما دارای روف، حلقه یا گوش‌بند نیست و ممکن است بافت کت سخت‌تر از لاپرم مو بلند باشد. او دمی با خز دارد که مواج به نظر می رسد، بیشتر شبیه یک برس بطری است تا یک ستون. کت کوتاه ممکن است از وسط پشت نیز جدا شود.

طول هر چه باشد، کت لاپرم به روش های مختلف ظاهر می شود. بچه گربه ها ممکن است بدون مو، با موهای صاف یا با موهای مجعد به دنیا بیایند. بچه گربه های مو بلند و مو کوتاه می توانند در یک بستر به دنیا بیایند. ممکن است متوجه شوید که نام در شجره نامه بچه گربه شما شامل حروف BC، BS  یا BB است. این حروف اول نشان می دهد که بچه گربه فرفری به دنیا آمده است، راست به دنیا آمده یا طاس به دنیا آمده است و به پرورش دهندگان کمک می کند تا نحوه بیان ژن را مطالعه کنند.

سر LaPerm به شکلی  تغییر یافته است، به این معنی که کمی گرد است. گوش های سایز متوسط ​​تا بزرگ کمی گشاد شده اند. لاپرم‌های مو بلند دارای وسایل کامل (موی داخل گوش) و پوششی از خز روی گوش‌های بیرونی و اطراف آن هستند که شبیه گوش‌بند است. چشمان رسا می تواند هر رنگی باشد.

کودکان و سایر حیوانات خانگی

لاپرم ساده اما بازیگوش برای زندگی با خانواده هایی با کودکان و سگ های گربه پسند بسیار مناسب است. او می تواند ترفندها را بیاموزد، از اسباب بازی های تعاملی لذت می برد و از توجه کودکانی که با او مودبانه و محترمانه رفتار می کنند، دوست دارد. بر کودکان خردسال نظارت کنید و به آنها نشان دهید که چگونه گربه را به خوبی نوازش کنند. به جای اینکه گربه را در آغوش بگیرید یا حمل کنید، از آنها بخواهید روی زمین بنشینند و او را نوازش کنند. همیشه هر حیوان خانگی، حتی گربه های دیگر را به آرامی و در یک محیط کنترل شده معرفی کنید.

 

گروه های نجات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *