نژاد Maine Coon

abyssinian-cat-pic

مین کون یک بومی نیوانگلندی است که اهل مین است، جایی که موش‌ها، گربه‌های مزرعه‌دار، و به احتمال زیاد گربه‌های کشتی، حداقل در اوایل قرن نوزدهم، محبوب بودند.

اولین چیزی که احتمالاً متوجه خواهید شد این است که مین کون ها بزرگ هستند – واقعاً بزرگ! در واقع، رکورد طولانی ترین گربه خانگی جهان متعلق به یک مین کون است که بیش از چهار فوت طول داشت.

اما این بچه گربه ها بیشتر از اندازه برای آنها استفاده می کنند. آنها بدون نیاز به محبت هستند، سازگار هستند، و غریزه شکار خود را حفظ کرده اند، فقط در صورتی که به یک ماوس خوب نیاز داشته باشید. اگر می توانید تعداد زیادی گربه را اداره کنید، این بچه گربه می تواند یک مکمل عالی برای خانواده شما باشد.

مهم است که به یاد داشته باشید که گربه ها از هر نژادی ممکن است در طول زندگی خود از مشکلات سلامتی رنج ببرند. یک طرح بیمه خوب حیوان خانگی می تواند به شما کمک کند تا مراقبت های لازم را برای گربه خود در هر سنی آماده کنید. برای دریافت طرح بیمه حیوان خانگی برای مین کون خود اینجا را کلیک کنید!

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

صدای برخی از نژادها بیشتر از بقیه با صدای میو، یغ و پچ پچ کردن است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه” مستمر شما را دیوانه می کند، گربه ای را در نظر بگیرید که احتمال گپ زدن کمتری دارد.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

گربه‌های غریبه‌پسند با نگاهی کنجکاو یا بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. دیگران خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می شوند یا به اتاق دیگری می روند. با این حال، فرقی نمی کند که چه نژادی باشد، گربه ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه ها بهتر پاسخ می دهد.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

برخی از نژادهای گربه باهوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۹ تا ۱۵ سال

طول:

۳۰ تا ۴۰ اینچ

وزن:

۹ تا ۱۸ پوند

اصل و نسب:

مین، ایالات متحده آمریکا

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

مین کون، همانطور که از نامش پیداست، از مین می آید، جایی که این نژاد در اوایل قرن نوزدهم به عنوان موش، گربه مزرعه و گربه کشتی شناخته می شد. آنها یک نژاد طبیعی هستند و منشأ آنها کمی شناخته شده است. برخی می‌گویند که وایکینگ‌ها آنها را قرن‌ها قبل از اینکه کلمب در اقیانوس آبی اقیانوس پیموده شود، به آمریکای شمالی آوردند. برخی دیگر می گویند که آنها از نوادگان موهای بلند هستندگربه های متعلق به ماری آنتوانت، پیش از ملکه محکوم به فنا، که امیدوار به فرار از آنجا بود، به آمریکا فرستاده شدند. کاپیتان های دریایی ممکن است گربه های مو بلند را به خانه آورده باشند که سپس با گربه های مو کوتاه محلی جفت گیری کردند. یک چیز مطمئن است – مین کون نتیجه جفت گیری بین یک گربه و یک راکون نیست، حتی اگر کت قهوه ای رنگی و دم حلقه ای پشمالوی آنها این غیرممکن بودن بیولوژیکی را نشان دهد. با این حال، شباهت این است که چگونه گربه ها قسمت “Coon” نام خود را به دست آورده اند. در واقع مین کون هایی که کت قهوه ای رنگی نداشتند مین شاگز نامیده می شدند.

اولین اشاره منتشر شده به مین کون مربوط به سال ۱۸۶۱ است و در مورد یک گربه سیاه و سفید به نام کاپیتان جنکس از نیروی دریایی اسب بود. یک مین کون در سال ۱۸۹۵ در یک نمایش گربه در مدیسون اسکوئر گاردن به عنوان بهترین گربه انتخاب شد. در بوستون و نیویورک، گربه‌سانان خانگی، نمایشگاه‌های محبوبی در نمایشگاه‌های گربه‌ها بودند، و زمانی که انجمن طرفداران گربه در سال ۱۹۰۸ تشکیل شد، پنجمین گربه‌ای که ثبت‌نام کرد، یک گربه مین کون به نام مولی باند بود. اما هجوم سیامی های پر زرق و برق ایرانی و عجیب و غریب و گربه ‌های انگلستان در اوایل قرن، پایان محبوبیت مین کون را برای حدود پنج دهه نشان دادند. در دهه ۱۹۶۰ همه چیز رو به بهبودی رفت و انجمن پرورش دهندگان و طرفداران مین کون در سال ۱۹۶۸ تشکیل شد. امروزه این گربه های بزرگ و زیبا جزو محبوب ترین نژادهای جهان هستند. اما آنچه واقعاً مهم است، البته این است که آنها گربه رسمی ایالت مین هستند.

 

 

 

اندازه

این یک گربه بزرگ است. بیشتر مین کون ها ۹ تا ۱۸ پوند وزن دارند – نرها بزرگتر هستند – و برخی ترازو را تا ۲۰ پوند یا بیشتر خم می کنند. آنها تا سه سلگی یا پنج سالگی به اندازه کامل خود نمی رسند.

 

شخصیت

مین کون خوش اخلاق و مهربان به خوبی با بسیاری از سبک های زندگی و شخصیت ها سازگار است. آنها دوست دارند با مردم باشند و عادت دارند آنها را دنبال کنند، اما نیازمند نیستند. وقتی شما آن را به سمت خود هدایت می کنید، از جلب توجه خوشحال می شوند، اما اگر مشغول هستید، فقط بر کارهای شما نظارت می کنند. دری را به روی آنها ببندید و آنها صبورانه منتظر خواهند بود تا شما متوجه اشتباه راه خود شوید و به آنها اجازه دهید وارد شوند.

آنها همچنین مهارت خود را به عنوان موشگر حفظ می کنند. هیچ جونده ای در خانه ای که مین کون در آن زندگی می کند ایمن نخواهد بود. حتی اگر هیچ موشی برای تعقیب آنها نداشته باشید، با تعقیب اسباب بازی ها و گرفتن آنها با پنجه های بزرگ خود مهارت های خود را حفظ می کنند. یک مین کون همچنین از بازی کردن لذت می‌برد و توپ‌های کوچک، اسباب‌بازی‌ها یا تکه‌های کاغذ را بازیابی می‌کند. آنها می توانند مانند هر گربه ای بالا بروند اما معمولا ترجیح می دهند در سطح زمین بمانند. بالاخره کارشان همین جاست. آنها همچنین بسیار باهوش هستند و با خوشحالی ترفندهایی را یاد می گیرند یا با اسباب بازی های پازلی بازی می کنند که مغز آنها را به چالش می کشد.

مین کون معمولاً تا بزرگسالی از عشق به بازی لذت می برد به خصوص مردان مستعد رفتار احمقانه هستند. زنان باوقارتر هستند، اما آنها بالاتر از یک بازی خوب تعقیب و گریز نیستند. نه به خصوص آواز ، آنها هر درخواستی را با صدای جیر جیر یا تریل انجام می دهند.

 

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. مشکلاتی که ممکن است بر مین کون تأثیر بگذارد شامل موارد زیر است:

دیسپلازی هیپ که در موارد شدید می تواند باعث لنگش شود.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ، نوعی بیماری قلبی است که در مین کونز به ارث می رسد. یک آزمایش مبتنی بر DNA برای شناسایی گربه‌هایی که حامل یکی از جهش‌های عامل بیماری هستند، در دسترس است.

بیماری کلیه پلی کیستیک ، یک بیماری کلیوی ارثی به آرامی پیشرونده که می تواند منجر به نارسایی کلیه شود.

آتروفی عضلانی نخاعی، یک اختلال ژنتیکی که بر عضلات اسکلتی تنه و اندام‌ها تأثیر می‌گذارد. آزمایشی برای شناسایی ناقلین و بچه گربه های مبتلا وجود دارد.

صرف نظر از اینکه گربه شما در اولین باری که او را به خانه می آورید چقدر سالم است، باید برای هر مشکلی که ممکن است در طول زندگی او پیش بیاید آماده باشید.

 

اهمیت دادن

با وجود بلندی کت مین کون، بافتی ابریشمی دارد که اگر مرتباً آن را مرتب کنید، به راحتی مات نمی شود. برای از بین بردن موهای مرده و پخش چربی پوست به راحتی با دو بار شانه کردن در هفته از آن مراقبت می شود. ابزارهای مفید نظافت شامل یک شانه از جنس استیل ضد زنگ برای از بین بردن گره ها و چیزی است که به آن “چنگک نظافتی” می گویند تا لایه زیرین مرده را بیرون بیاورد، که در صورت عدم برداشتن آن باعث گره خوردن می شود. از آن به آرامی مخصوصا در ناحیه شکم و دم استفاده کنید. مین کون ها صبور هستند، اما با کشیدن موهایشان باعث میشوید که از شما خوششان نیاید. دم را چک کنید تا تکه‌هایی از مدفوع به خز چسبیده باشد و با دستمال مرطوب بچه آن را تمیز کنید. در صورت نیاز یک مین کون را حمام کنید، که می تواند از هر چند هفته تا چند ماه یکبار باشد. اگر کتشان چرب است یا خزشان تار به نظر می رسد، برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید. بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. ناخن ها را هر دو هفته یکبار کوتاه کنید. گوشه های چشم را با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشید.  هر هفته گوش ها را چک کنید. اگر کثیف به نظر می رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. از استفاده از سواب های پنبه ای که می تواند به داخل گوش آسیب برساند، خودداری کنید.

جعبه بستر مین کون را کاملا تمیز نگه دارید. گربه ها در مورد بهداشت بسیار حساس هستند و یک جعبه تمیز به تمیز نگه داشتن کت نیز کمک می کند.

ایده خوبی است که یک گربه مین کون را فقط در داخل خانه نگهداری کنید تا از آنها در برابر بیماری های منتشر شده توسط گربه های دیگر، حملات سگ ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به خارج از منزل می روند، مانند برخورد با ماشین، با آن روبرو هستند. مین کون هایی که به خارج از منزل می روند نیز در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی هستند که دوست دارند چنین گربه زیبایی را بدون پرداخت هزینه آن داشته باشند.

 

رنگ کت و آرایش

مین کون گربه ای بزرگ و ناهموار با کتی صاف و پشمالو است که به نظر می رسد در هر شرایط آب و هوایی می توانند یک روز کامل را در مزرعه ای قرار دهند. در واقع، آنها دقیقاً برای چنین کارهایی در آب و هوای خشن مین ساخته شده اند، و استاندارد نژاد آنها منعکس کننده میراث آنها است و نیاز به گربه ای با جثه متوسط ​​تا بزرگ با بدنی متناسب و عضلانی و سینه پهن دارد. مین کون دارای پاهای قابل توجهی با طول متوسط ​​و پنجه های بزرگ و گرد است که به خوبی با خز پوشیده شده اند تا در زمستان به عنوان کفش برفی عمل کنند.

یک کت سنگین روی شانه‌ها کوتاه‌تر، روی شکم و بریچ‌ها بلندتر است (خز بلند در قسمت بالایی پاهای عقب)، با روف در جلو و دم بلند و پشمالویی که برای تبریک تکان می‌دهد. یک سر با عرض متوسط ​​کمی بلندتر از پهن است و پوزه‌ای متمایل به رنگ دارد. گوش‌های بزرگ و خوش‌ فرم در قاعده پهن هستند و تا یک نقطه باریک می‌شوند و چشم‌های بزرگ و گویا سبز، طلایی، طلایی مایل به سبز یا مسی هستند. مین کون های سفید یا دو رنگ ممکن است چشم های آبی یا عجیب و غریب داشته باشند.

الگوی تابی قهوه ای در این نژاد آنقدر رایج است که بسیاری از مردم نمی دانند مین کون می تواند در هر رنگ یا الگوی دیگری باشد. آنها ممکن است تعجب کنند که بدانند مین کون ها در رنگ های یکدست یافت می شوند که شامل سیاه، قرمز یا سفید، همه رنگ ها و الگوهای زبانه ای، دو رنگ مانند آبی و سفید یا قرمز و سفید و الگوهایی مانند لاک پشتی و کالیکو می شود.

 

کودکان و سایر حیوانات خانگی

مین کون دوستانه و آرام انتخابی عالی برای خانواده هایی با کودکان و سگ های گربه پسند است. آنها عاشق توجه کودکانی هستند که مودبانه و با احترام با آنها رفتار می کنند و بدشان نمی آید که لباس های خود را بپوشند یا با کالسکه بچه سوار شوند.

آنها از زندگی با سگ های گربه پسند نیز خوشحال هستند، به لطف رفتار دوستانه آنها. حیوانات خانگی را به آرامی و در شرایط کنترل شده معرفی کنید تا مطمئن شوید که آنها یاد می گیرند که با هم کنار بیایند.

 

گروه های نجات

بسیاری از سازمان‌های نجات گربه‌ها وجود دارد و حتی برخی از آن‌ها مخصوص نژاد هستند. اگر علاقه دارید، یک سازمان غیرانتفاعی نجات مین کون را در نزدیکی خود جستجو کنید، یا پیوندهای زیر را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *