نژاد Manx

abyssinian-cat-pic

مانکس بدون دم نتیجه یک جهش ژنتیکی است که سپس توسط مکان دورافتاده گربه ها در جزیره من در سواحل بریتانیا تشدید شد.

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

صدای برخی از نژادها بیشتر از بقیه با صدای میو، یغ و پچ پچ کردن است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه” مستمر شما را دیوانه می کند، گربه ای را در نظر بگیرید که احتمال گپ زدن کمتری دارد.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

گربه‌های غریبه‌پسند با نگاهی کنجکاو یا بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. دیگران خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می شوند یا به اتاق دیگری می روند. با این حال، فرقی نمی کند که چه نژادی باشد، گربه ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه ها بهتر پاسخ می دهد.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

برخی از نژادهای گربه باهوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۸ تا ۱۴ سال

طول:

۱۴ تا ۱۶ اینچ

وزن:

جزیره Man، انگلستان

اصل و نسب:

جنوب شرقی آسیا

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

اگر دم نداشته باشد واقعا گربه است؟ اگر مانکس باشد. گربه های زیادی با دم کوتاه یا بدون دم وجود دارند، اما مانکس (و خواهرش سیمریک مو بلند را پرورش می دهند ) تنها گربه ای است که به طور خاص بدون دم پرورش یافته است. گاهی اوقات به شوخی گفته می شود که زاده یک گربه و یک خرگوش است (هرچقدر هم ایده جالبی باشد، “خرگوش” از نظر بیولوژیکی غیرممکن است)، مانکس بدون دم نتیجه یک جهش ژنتیکی است که سپس توسط مکان دور گربه ها در این منطقه تشدید شد. جزیره من، در سواحل بریتانیا.

تصور می‌شود که قدمت این گربه‌ها به سال ۱۷۵۰ یا بعد از آن برمی‌گردد، اما اینکه آیا گربه‌ای بدون دم در آنجا متولد شده یا با کشتی وارد شده و سپس ژن‌های خود را در سراسر جمعیت گربه‌های جزیره منتشر کرده است، ناشناخته است. این جزیره به خاطر گربه‌های بدون دم معروف شد و به همین دلیل نام این نژاد به نام Manx شناخته شد. مانکس توسط انجمن گربه‌پرستان، انجمن بین‌المللی گربه‌ها و سایر سازمان‌های ثبت گربه به رسمیت شناخته می‌شود.

 

اندازه

این یک گربه با جثه متوسط ​​است که وزنش بین ۸ تا ۱۲ پوند است و وقتی بلند می شود احساس سنگینی شگفت انگیزی می کند. مانکس به آرامی بالغ می شود و ممکن است تا پنج سالگی به اندازه کامل خود نرسد.

 

شخصیت 

Manx  زندگی خود را به عنوان یک موش شروع کرد و مهارت های شکار خوب و طبیعت هوشیار خود را حفظ کرد. با یک مانکس در اطراف خانه، به یک سگ نگهبان نیاز ندارید. شما یک «گربه دیده‌بان» دارید که به سرعت واکنش نشان می‌دهد و تهدیدآمیز غرغر می‌کند یا حتی ممکن است با دیدن یا صدای هر چیز غیرعادی حمله کند. اگر ببیند که شما نگران نیستید، آرام می گیرد. با این حال، زمانی که مانکس از خانواده و دارایی خود در برابر موش ها، سگ های ولگرد یا سایر تهدیدها محافظت نمی کند، یک هموطن مهربان است: گربه ای با خلق و خو و مهربان که از محیطی آرام لذت می برد. این بدان معنا نیست که او غیرفعال است. این یک گربه شاد و بازیگوش است که دوست دارد شخص مورد علاقه خود را در خانه دنبال کند و در هر کاری که انجام می دهد کمک کند. با این حال، وقتی آماده استراحت هستید، مانکس در دامان شما خواهد بود و برای یک چرت راحت آماده است. اگر دور در دسترس نباشد، او در نزدیکترین نقطه موجود که به او اجازه می دهد شما را زیر نظر داشته باشد، خم می شود. او با صدایی آرام «صحبت می‌کند» و ادامه خواهد داد اگر با او صحبت کنید صحبت کنید.

مانکس اگر به عنوان یک بچه گربه جوان در معرض فعالیت و سایر افراد قرار گیرد، طبیعتی سازگار دارد. او از ملاقات با افراد جدید، خوش آمدگویی ملایم با لب به لب یا گونه‌ها با آنها لذت می‌برد و اگر چنین تحولی در زندگی‌اش ضروری باشد، می‌تواند با خانه یا خانواده جدید سازگار شود.

این یک گربه باهوش است که می تواند ترفندهایی از جمله بردن و آمدن را بیاموزد و در صورت آموزش زودهنگام حاضر است با افسار راه برود. او اغلب دوست دارد سوار ماشین شود، و او را به یک همراه عالی در سفرهای طولانی مدت تبدیل می کند. لذت بردن از بازی در آب برای مانکس غیرمعمول نیست – بالاخره او یک گربه جزیره ای است – و ممکن است او را در حال باز کردن شیر آب یا “ماهیگیری” در یک فواره بیابید. او همچنین در یادگیری نحوه باز کردن درها خوب است، بنابراین مطمئن شوید که هر چیزی که نمی خواهید او داشته باشد زیر قفل و کلید است. برخلاف اکثر گربه‌ها، مانکس مایل به پذیرش مرزها است و معمولاً به خواسته‌های شما احترام می‌گذارد، اگر هنگام پریدن روی پیشخوان یا خراشیدن روی مبل شما به او نه بگویید. فقط مطمئن شوید که برای تشکر از رفتار خوبش، جایگزین قابل قبولی به او می دهید.

Manx به شدت مردم محور است. فقط در صورتی او را انتخاب کنید که بتوانید روزانه زمان و توجه زیادی به او اختصاص دهید.

 

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. مانکس به طور کلی سالم است، اما بیماری های زیر در این نژاد دیده شده است:

آرتریت دنبالچه در گربه ها با دم جزئی

دیستروفی قرنیه، کدری که زمانی که بچه گربه تقریباً ۴ ماهه است شروع به ایجاد می کند

سندرم مانکس، مجموعه ای از نقایص مادرزادی که ممکن است شامل ستون فقرات خیلی کوتاه، نقص دستگاه ادراری و مشکلات روده و گوارش باشد. این عارضه تقریباً ۲۰ درصد از گربه‌های مانکس را تحت تأثیر قرار می‌دهد که اغلب آنها رومپی هستند و معمولاً تا زمانی که بچه گربه ۴ ماهه است ظاهر می‌شود، دلیل خوبی برای صبر کردن تا آن سن قبل از آوردن بچه گربه مانکس به خانه است.

 

 

 

اهمیت دادن

پوشش نرم و کوتاه مانکس به راحتی با برس زدن یا شانه زدن هفتگی مراقبت می شود تا موهای مرده از بین برود و چربی پوست پخش شود. انتهای عقب را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید مدفوع به خز اطراف مقعد نچسبیده است و در صورت لزوم آن را تمیز کنید تا از لک زدن مدفوع گربه روی فرش یا مبلمان جلوگیری شود.

برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید. بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. گوشه های چشم را با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. . برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشید. هر هفته گوش ها را چک کنید. اگر کثیف به نظر می رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. از استفاده از سواب های پنبه ای که می تواند به داخل گوش آسیب برساند، خودداری کنید.

جعبه زباله را کاملا تمیز نگه دارید. مانند همه گربه ها، مانکس نیز در مورد بهداشت بسیار حساس است.

ایده خوبی است که یک مانکس را فقط به عنوان یک گربه در داخل خانه نگهداری کنید تا از او در برابر بیماری هایی که توسط گربه های دیگر منتشر می شود، حملات سگ ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به خارج از منزل می روند با آن مواجه هستند ، مانند برخورد با ماشین، محافظت کنید.  Manxهایی که به خارج از منزل می روند نیز در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی هستند که دوست دارند چنین گربه زیبایی بدون پرداخت هزینه داشته باشند.

 

رنگ کت و آرایش

Manx  به دلیل نداشتن دم شناخته شده است ، اما هر Manx کاملاً بدون دم نیست. برخی از آنها که به نام “لانگیز” شناخته می شوند، دمی با طول معمولی دارند و برخی دیگر که به نام “کوهی” شناخته می شوند، دم کوتاهی دارند. به مانکس بدون دم «رمپی» گفته می‌شود و مانکسی که فقط استخوانی در انتهای ستون فقرات دارد به‌عنوان «رایزر» شناخته می‌شود. شما فقط رومپی ها و رایزرها را در حلقه نمایش خواهید دید، اما گربه های دم دار را می توان در برنامه های پرورش مانکس استفاده کرد.

مانکس ویژگی‌های متمایز دیگری نیز دارد، از جمله سر گرد با چشم‌های گرد بزرگ، بدن تنومند، قدرتمند با سینه‌ای پهن، پشت کوتاه و پهن، انتهای گرد گرد، پاهای جلویی کوتاه و پاهای عقبی بلند با ران‌های عضلانی. پاهای دراز عقب به او ظاهر یک خرگوش می دهد و ممکن است منشأ افسانه “کابوسه” باشد.

مانکس دو کت مختلف دارد: یک کت دوتایی کوتاه یا یک کت دوتایی مو بلند. مانکس مو بلند در برخی از ثبت گربه ها سیمریک نامیده می شود، اما انجمن علاقه مندان به گربه به سادگی موهای بلند را انواعی از مانکس ها در نظر می گیرد. در هر دو قد، کت در رنگ‌های مختلف، از جمله جامدادی‌های مختلف، لاک‌پشتی، لاک‌پشتی و کالیکو عرضه می‌شود. رنگ های شکلاتی و اسطوخودوس و طرح نوک تیز هیمالیا مجاز نیستند.

این یک گربه با جثه متوسط ​​است که وزنش بین ۸ تا ۱۲ پوند است و وقتی بلند می شود احساس سنگینی شگفت انگیزی می کند. مانکس به آرامی بالغ می شود و ممکن است تا پنج سالگی به اندازه کامل خود نرسد.

 

کودکان و سایر حیوانات خانگی

اگر او در دوران بچگی به آنها معرفی شود، مانکس فعال و اجتماعی یک انتخاب عالی برای خانواده های دارای بچه و سگ های گربه دوست است. او مانند هر رتریور بازی می کند، ترفندها را به راحتی یاد می گیرد و از توجه کودکانی که با او مودبانه و با احترام رفتار می کنند، دوست دارد. او در صلح با گربه ها و سگ هایی زندگی می کند که به اقتدار او احترام می گذارند و می توانند یاد بگیرند که پرندگان و ماهی ها را تنها بگذارند. یک مانکس بزرگسال ممکن است به این راحتی از کودکان قدردانی نکند، به خصوص اگر به یک خانواده آرام عادت کرده باشد. همیشه حیوانات خانگی را به آرامی و در شرایط کنترل شده معرفی کنید تا مطمئن شوید که آنها یاد می گیرند که با هم کنار بیایند.

 

گروه های نجات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *