نژاد Scottish Fold

abyssinian-cat-pic

هیچ چیز اسکاتلندی – که به خاطر گوش های جمع شده آن ها نامگذاری شده است – بیشتر از این نیست که با مردم خود باشد و در هر کاری که انجام می دهند شرکت کند.

همانطور که از نام آن پیداست، اسکاتلندی فولدز از اسکاتلند آمده است، و همه آنها می توانند اصل و نسب خود را به گربه ای به نام سوزی که گوش هایش را بسته بود و به عنوان موش کار می کرد، ردیابی کنند.

این گربه ها حساس، بیانگر و فعال هستند. آنها عاشق بازی هستند و بهترین گربه ها برای ترک خانه نیستند. آنها یک همراه – حتی یک گربه دیگر – را برای همراهی با آنها ترجیح می دهند.  اگر بتوانید به این گربه سان دوست داشتنی توجهی را که میل می کند ارائه دهید و نیازهایشان را برآورده کنید، آنها ممکن است عضو جدید خانواده پشمالویی باشند که به دنبالش هستید.

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

 صدای برخی از نژادها بیشتر از بقیه با صدای میو، یغ و پچ پچ کردن است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه” مستمر شما را دیوانه می کند، گربه ای را در نظر بگیرید که احتمال گپ زدن کمتری دارد.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

گربه‌های غریبه‌پسند با نگاهی کنجکاو یا بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. دیگران خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می شوند یا به اتاق دیگری می روند. با این حال، فرقی نمی کند که چه نژادی باشد، گربه ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه ها بهتر پاسخ می دهد.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

برخی از نژادهای گربه باهوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۱۱ تا ۱۴ سال

طول:

۱۰ تا ۱۲ اینچ

وزن:

۶ تا ۱۳ پوند

اصل و نسب:

تایساید، اسکاتلند

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

اغلب، ایجاد یک نژاد گربه جدید به یک جهش ژنتیکی طبیعی بستگی دارد که به طور غیر منتظره در یک گربه غیر معمولی رخ می دهد. چنین موردی در مورد اسکاتلند فولد بود. امروزه اعضای این نژاد می توانند میراث خود را به سوزی، گربه ای سفید با گوش های چین خورده غیرمعمول که باعث شد او را به عنوان موش در انباری در منطقه تایساید اسکاتلند نگهداری کند، ردیابی کنند.

سوزی ممکن بود در گمنامی زندگی کند اگر در سال ۱۹۶۱ توسط چوپانی به نام ویلیام راس که به گربه ها علاقه داشت متوجه او نمی شد. زمانی که سوزی با یک بچه گربه محلی داشت، راس یکی از آنها را به دست آورد، ماده ای که اسنوکس نام داشت.

به روش طبیعی، اسنوکس بچه گربه داشت و یکی از آنها یک نر به نژاد بریتانیایی شورت هیر پرورش داده شد. به این ترتیب رشد گربه‌هایی که ابتدا به عنوان «گربه‌های گوش‌دار» شناخته می‌شدند، شروع شد، که بعداً به‌عنوان اسکاتلندی فولدز شناخته می‌شد، اشاره‌ای به کشور مبدا و ویژگی تعیین‌کننده‌شان.

سایر پرورش دهندگان درگیر شدند و مشخص شد که جهش ژنی برای چین غالب است، به این معنی که اگر یکی از والدین ژنی را برای گوش های راست و دیگری ژنی را برای گوش های چین دار منتقل کند، بچه گربه به دست آمده گوش های چین خورده خواهد داشت. ژن موهای بلند هدیه دیگری بود که سوزی به فرزندانش داد. گونه مو بلند در برخی انجمن ها به عنوان چین های هایلند شناخته می شود.

اسکاتلندی فولد برای اولین بار در سال ۱۹۷۱ به ایالات متحده وارد شد. در اواسط دهه ۱۹۷۰، آنها توسط اکثر انجمن های گربه در آمریکای شمالی به رسمیت شناخته شدند. آنها را می توان به موهای کوتاه آمریکایی و موهای کوتاه بریتانیایی تقسیم کرد.

از قضا، آنها به عنوان یک نژاد در کشور مبدأ خود به دلیل نگرانی از اینکه گوش تا شده ممکن است منجر به عفونت گوش یا ناشنوایی شود و به دلیل یک مشکل غضروف مرتبط به رسمیت شناخته نمی شوند.

 

اندازه

به طور کلی، اسکاتلندی فولد یک گربه با جثه متوسط ​​با ساختار جمع و جور است.

وزن ماده ها حدود ۶ تا ۹ پوند است، در حالی که نرها حدود ۹ تا ۱۳ پوند وزن دارند. بسیاری از گربه ها ممکن است کوچکتر یا بزرگتر از حد معمول باشند.

 

شخصیت

بعد از گوش‌هایشان، اولین چیزی که در مورد اسکاتلندی‌ها متوجه می‌شوید عادت آن‌ها به ژست گرفتن در موقعیت‌های عجیب و غریب است – صاف روی زمین مانند قورباغه‌ای کوچک، طوری که برای همه دنیا نشسته‌اند، گویی در یک برنامه طبیعت‌گردی، مرغ دریایی هستند. یا به پشت دراز کشیده اند، پنجه هایشان در هوا است. و اگرچه ممکن است تصور کنید که گوش های آنها نسبت به گربه های دیگر تحرک کمتری دارد، اما چنین نیست. اسکاتلندی ها از این گوش ها برای برقراری ارتباط کاملاً مؤثر استفاده می کنند و در صورت لزوم نظرات خود را با صدایی آرام و جیک اضافه می کنند.

این یک گربه باهوش و نسبتاً فعال است. اسکاتلندی فولد از اسباب‌بازی‌های تیزری که چابکی آن‌ها را آزمایش می‌کند و اسباب‌بازی‌های پازلی که هوش آن‌ها را به چالش می‌کشد، لذت می‌برد. فعالیت های مورد علاقه آنها شامل هر چیزی است که تعامل انسانی را شامل می شود.

هیچ چیز اسکاتلندی فولد بهتر از این نیست که با مردم خود باشد و در هر کاری که انجام می دهند شرکت کند. آنها یک گربه شیرین هستند که از توجه لذت می برند. . آخرین چیزی که آنها می‌خواهند این است که ساعت‌ها تنها بمانند، بنابراین بهترین انتخاب نیستند، مگر اینکه کسی در طول روز در خانه باشد یا بتوانید با گربه دیگری همراهی کنید.

با این حال، مطمئن باشید که آنها از شما انتظار دارند که وقتی از سر کار یا مدرسه به خانه می‌روید با آنها بازی کنید – یا حداقل بنشینید تا بتوانند در مدت کوتاهی به دور خود بروند یا در حالی که شما تلویزیون تماشا می‌کنید، کنار شما بپیچند.

 

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط ، مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. طول عمر معمولی ۱۵ سال است. مشکلاتی که ممکن است اسکاتلندی فولد را تحت تاثیر قرار دهد شامل موارد زیر است:

بیماری دژنراتیو مفصل، به ویژه در دم، بلکه در مفاصل مچ پا و زانو، که باعث درد یا تحرک ضعیف می شود. اگر دم دچار سفتی شده است، مهم است که با دقت به آن بپردازید.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، نوعی بیماری قلبی ، در این نژاد دیده شده است، اما هنوز ثابت نشده است که یک شکل ارثی از این بیماری است.

صرف نظر از اینکه گربه شما در اولین باری که او را به خانه می آورید چقدر سالم است، باید برای هر مشکلی که ممکن است در طول زندگی او پیش بیاید آماده باشید.

 

اهمیت دادن

کت اسکاتلندی فولد را هر هفته شانه بزنید تا موهای مرده از بین برود و چربی پوست پخش شود. برای اطمینان از عدم ایجاد گره مو، ممکن است نیاز باشد چند بار در هفته مرتب شود.

برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید . بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. ناخن ها را هر دو هفته یکبار کوتاه کنید .

گوشه های چشم را با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشید.

گوش ها را هر هفته چک کنید ، به خصوص اگر محکم تا شده باشند. اگر کثیف به نظر می رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. از استفاده از سواب های پنبه ای که می تواند به داخل گوش آسیب برساند، خودداری کنید.

جعبه بستر اسکاتلندی فولد را کاملا تمیز نگه دارید. گربه ها در مورد بهداشت حمام بسیار خاص هستند و یک جعبه بستر تمیز به تمیز نگه داشتن کت نیز کمک می کند.

ایده خوبی است که اسکاتلندی فولد را فقط به عنوان یک گربه در داخل خانه نگهداری کنید تا از آنها در برابر بیماری های منتشر شده توسط گربه های دیگر، حملات سگ ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به خارج از منزل می روند ، مانند برخورد با ماشین، با آن روبرو هستند. اسکاتلندی فولدهایی که به خارج از منزل می روند نیز در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی هستند که دوست دارند چنین گربه زیبایی بدون پرداخت هزینه داشته باشند.

 

رنگ کت و آرایش

با نحوه قرار گرفتن گوش های کوچک آنها مانند یک کلاه روی سر گرد آنها، چین خوردگی اسکاتلندی اغلب شبیه یک جغد توصیف می شود. گوش ها از نظر ظاهری از یک چین منفرد، خم شده به جلو تا نیمه گوش، تا یک چین دوتایی، تا حدودی سفت تر، و چین های سه گانه، محکم به سر قرار دارند که برای گربه های نمایشی مطلوب است.

بچه گربه ها با گوش های صاف به دنیا می آیند که ممکن است در سه هفتگی تا شوند یا نشوند. چشمان گشاد با حالتی شیرین به دنیا خیره می شوند. بدنه با اندازه متوسط ​​نیز گرد است و با دمی متوسط ​​تا بلند که گاهی به نوک گرد ختم می شود تکمیل می شود.

فولد مو کوتاه دارای کتی متراکم و مخملی با بافتی نرم است. نوع مو بلند دارای خز متوسط ​​تا بلند با برج (خز بلندتر در قسمت بالای ران)، تافت پنجه، دم پردار و دسته‌هایی از خز در گوش است. 

اسکاتلندی فولد در رنگ‌ها و الگوهای مختلفی از جمله جامد، زبانه‌دار، تیغه‌ای و سفید، دو رنگ و رنگارنگ عرضه می‌شود. رنگ چشم بستگی به رنگ کت دارد. برای مثال، گربه‌های سفید و دو رنگ می‌توانند چشم‌های آبی یا چشم‌های عجیب و غریب داشته باشند (که هر چشم رنگ متفاوتی دارد).

کودکان و سایر حیوانات خانگی

اسکاتلندی فولد دوستانه و آرام یک انتخاب عالی برای خانواده های دارای بچه و سگ های گربه پسند است. آنها عاشق توجه کودکانی هستند که با آنها مودبانه و محترمانه رفتار می کنند و دوست دارند بازی کنند و قادر به یادگیری ترفندها هستند.

آنها از زندگی با سگ های گربه پسند نیز خوشحال هستند، به لطف رفتار دوستانه آنها. حیوانات خانگی را به آرامی و در شرایط کنترل شده معرفی کنید تا مطمئن شوید که آنها یاد می گیرند که با هم کنار بیایند.

 

گروه های نجات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *