نژاد Somali

abyssinian-cat-pic

سومالیایی نیز مانند برادرش حبشی زندگی می کند. او بالاتر می رود، دورتر می پرد، سخت تر بازی می کند. هیچ چیز از چشم این گربه بسیار باهوش و کنجکاو دور نمی ماند.

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

گربه‌های غریبه‌پسند با نگاهی کنجکاو یا بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. دیگران خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می شوند یا به اتاق دیگری می روند. با این حال، فرقی نمی کند که چه نژادی باشد، گربه ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه ها بهتر پاسخ می دهد.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

برخی از نژادهای گربه باهوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۱۱ تا ۱۶ سال

طول:

۱۱ تا ۱۴ اینچ

وزن:

۶ تا ۱۰ پوند

اصل و نسب:

ایالات متحده

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

نشان دادن گربه ها در اواخر دوره ویکتوریا بسیار رایج بود. یکی از نژادهای غیرمعمولی که در نمایشگاه گربه کریستال پالاس در سال ۱۸۷۱ به نمایش گذاشته شد، یک حبشی بود – «در اواخر جنگ حبشه اسیر شد» – که مقام سوم را به خود اختصاص داد. گزارش مربوط به نمایش گربه که در شماره ۲۷ ژانویه ۱۸۷۲ هفته نامه هارپر منتشر شد، اولین مورد شناخته شده در چاپ این نژاد بود. متأسفانه، هیچ سابقه ای در مورد منشاء گربه ها وجود ندارد، اگرچه افسانه ها و گمانه زنی ها فراوان است، از جمله ادعا می شود که این گربه گربه فراعنه بوده است، و این که در بریتانیا با تلاقی تابی های نقره ای و قهوه ای با گربه هایی که کت های “تیک” داشتند ایجاد شده است.

امروزه، شواهد ژنتیکی نشان می دهد که گربه ها از مناطق ساحلی اقیانوس هند و بخش هایی از آسیای جنوب شرقی آمده اند. تاجران انگلیسی و هلندی ممکن است گربه ها را از بنادری مانند کلکته، هند یا جزایر اندونزی آورده باشند. یک نمونه تاکسیدرمی شده از یک گربه سرخ‌رنگ که در دهه ۱۸۳۰ در موزه جانورشناسی لیدن در هلند به نمایش گذاشته شد، جایی که به او برچسب «پاتری، هند داخلی» داده شد، به این نظریه اعتبار می‌دهد. احتمالاً به این گربه‌ها نام Abyssinian  داده شده است زیرا زولا، گربه‌ای که در قصر کریستال به نمایش گذاشته شده است، گفته می‌شود که از حبشه (اتیوپی کنونی) وارد شده است. شجره نامه های اولیه تلاقی هایی با گربه های غیر حبشی نشان می دهد که ممکن است معرفی رنگ های جدید پوشش و ژن موهای بلند را توضیح دهد.

سومالی را وارد کنید. این گونه مو بلند حبشی برای اولین بار در اوایل قرن بیستم مورد توجه قرار گرفت و احتمالاً زمانی به وجود آمد که پرورش دهندگان گربه های مو بلند را به برنامه های پرورشی خود وارد کردند تا بقایای خود را افزایش دهند – به ویژه پس از جنگ جهانی دوم، زمانی که Abys تعداد کمی از آنها وجود داشت – اما آنها چنین نبودند. تا دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ به‌عنوان یک نژاد به تنهایی رشد کردند. آنها نام سومالی را به عنوان نشانه ای از موقعیت جغرافیایی آن کشور به عنوان همسایه همسایه اتیوپی (قبلاً به عنوان حبشه) انتخاب کردند.

 

اندازه

این یک گربه با جثه متوسط ​​با وزن ۶ تا ۱۰ پوند است.

 

شخصیت

سومالیایی نیز مانند برادرش حبشی زندگی می کند. او بالاتر می رود، دورتر می پرد، سخت تر بازی می کند. هیچ چیز از توجه این گربه بسیار باهوش و کنجکاو دور نمی ماند، کیفیتی که زندگی با او را بی نهایت سرگرم کننده و به طور مداوم چالش برانگیز می کند. یک قدم جلوتر از یک سومالیایی ماندن، یا حتی همگام با او، مستلزم بازی های فانتزی یک فرد آستر، قدرت مغز یک انیشتین و حس شوخ طبعی است که هرگز متوقف نمی شود. شما هرگز نمی دانید که او بعداً به چه چیزی می پردازد، اگرچه می توانید فرض کنید که اگر کاری دارید یا در حال انجام کاری هستید، سومالیایی شما می خواهد آن را از نزدیک بررسی کند.

گاهی ممکن است به نظر برسد که سومالیایی ها هرگز نمی خوابند. او همیشه در حال حرکت است، از پنجره بالا می‌پرد تا به پرندگان یا سنجاب‌ها نگاه کند، بالای یخچال می‌پرد تا بر آماده‌سازی غذا نظارت کند، روی میز شما می‌نشیند تا حرکت انگشتانتان را روی صفحه‌کلید تماشا کند و سپس روی آنها تند می‌زند تا شما در عوض به او توجه کنید این یک گربه بازیگوش و مداوم است که دوست دارد در مرکز توجه قرار بگیرد و برای رسیدن و حفظ آن موقعیت دست به هر کاری می زند.

سومالیایی بازی کردن را دوست دارد، بنابراین برنامه ریزی کنید که اسباب بازی های مختلفی بسازید یا بخرید تا او را مشغول نگه دارید. توپ‌های پینگ پنگ، درب بطری‌ها، تکه‌های کاغذ، اسباب‌بازی‌های پازل و تیزرهایی مانند پرهای بزرگ طاووس، همگی این گربه پرمشغله و باهوش را سرگرم خواهند کرد. به او بیاموزید که در خطر شما بازیابی کند. وقتی شروع کردی، او نمی گذارد متوقف شوی. او ترفندها را به سرعت یاد می گیرد و بسیاری از ابی ها از اجرای یک دوره چابکی گربه ها لذت می برند.

عشق به ارتفاع یکی از ویژگی های سومالیایی هاست. او دوست دارد تا آنجا که ممکن است بلند باشد و از داشتن یک یا چند درخت گربه با ارتفاع سقف قدردانی می کند. وقتی آن‌ها در دسترس نیستند، او کاملاً می‌تواند به بالاترین نقطه هر اتاق راه پیدا کند. خوشبختانه، او به طور طبیعی برازنده است و به ندرت اقلام را می شکند مگر اینکه صرفاً از روی کنجکاوی باشد.

سومالیایی ها در طول زندگی خود سازگار هستند و به خوبی در هر خانه ای که مورد علاقه و توجه قرار می گیرند، مناسب هستند. در خانه ای که مردم در طول روز در محل کار یا مدرسه هستند، سومالیایی بهترین کار را با یک همراه، به طور ایده آل، سومالیایی یا ابی دیگر، که می تواند با سطح فعالیت او مطابقت داشته باشد، انجام می دهد. اگر سومالیایی به حال خود رها شود، ممکن است در جستجوی کاری جالب، خانه را از بین ببرد.

برحذر بودن! سومالیایی ها می توانند اعتیادآور باشند. هنگامی که یکی از آنها را داشته باشید، ممکن است متوجه شوید که هیچ گربه دیگری این کار را نخواهد کرد.

 

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط ، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. مشکلاتی که ممکن است سومالی ها را تحت تاثیر قرار دهد شامل موارد زیر است:

بیماری پریودنتال زودرس

سندرم هایپرستزی، یک مشکل عصبی که می‌تواند باعث شود گربه‌ها بیش از حد خود را اصلاح کنند و منجر به ریزش مو شوند و به‌ویژه زمانی که آنها را لمس یا نوازش می‌کنند، دیوانه‌وار عمل کنند.

لوکساسیون کشکک، دررفتگی ارثی کاسه زانو که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. موارد شدید را می توان با جراحی کاهش داد.

آتروفی پیشرونده شبکیه، یک بیماری دژنراتیو چشم.

کمبود پیروات کیناز (PKD)، که یک آزمایش ژنتیکی برای شناسایی ناقلان در دسترس است.

آمیلوئیدوز کلیه، یک بیماری ارثی است که زمانی رخ می دهد که نوعی پروتئین به نام آمیلوئید در اندام های بدن، در درجه اول کلیه ها در حبشی ها رسوب می کند. در نهایت منجر به نارسایی کلیه می شود.

 

اهمیت دادن

کت با قد متوسط ​​سومالیایی نیاز به نظافت متوسطی دارد. کت را یک یا دو بار در هفته با یک شانه استیل ضد زنگ شانه کنید تا موهای مرده را از بین ببرید، از گره خوردن پوست جلوگیری کنید یا چربی پوست را پخش کنید. در بهار، زمانی که گربه کت زمستانی خود را می ریزد ، ممکن است لازم باشد او را روزانه شانه کنید. حمام زمانی که گربه در حال ریزش است به از بین بردن سریع موهای زائد کمک می کند. دم را چک کنید تا تکه‌هایی از مدفوع به خز چسبیده باشد و با دستمال مرطوب بچه آن را تمیز کنید.

برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید . بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. ناخن ها را هر دو هفته یکبار کوتاه کنید . گوشه های چشم را با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشید. هر هفته گوش ها را چک کنید . اگر کثیف به نظر می رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. از استفاده از سواب های پنبه ای که می تواند به داخل گوش آسیب برساند، خودداری کنید.

این ایده خوبی است که یک سومالیایی را فقط به عنوان یک گربه در داخل خانه نگهداری کنید تا از او در برابر بیماری های منتشر شده توسط گربه های دیگر، حملات سگ ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به بیرون از منزل می روند با آن مواجه هستند ، مانند برخورد با ماشین، محافظت کنید. سومالیایی‌هایی که به بیرون از منزل می‌روند نیز در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی هستند که دوست دارند چنین گربه زیبایی بدون پرداخت هزینه داشته باشند.

 

رنگ کت و آرایش

به جز طول اضافی، سومالی ها همان کت تیک خورده ی حبشی را دارند. یک کت تیک دار دارای نوارهای رنگی متناوب روشن و تیره روی هر ساقه مو است. تیک تیک سومالی ممکن است کندتر از تیک تیک ابی رشد کند.

همه چیز در مورد او نشان دهنده طبیعت سرزنده و توجه اوست. سومالی یک سر کمی گرد دارد که بالای آن گوش های بزرگ و پهن است، بهتر است صدای شما را بشنویم. چشم های بزرگ و بادامی شکل طلایی یا سبز به هر چیزی که می بینند ابراز علاقه می کنند. در صورت، خطوط تیره ممکن است از چشم ها و ابروها گسترش یابد.

بدن عضلانی برازنده و ورزشی است. در حد وسطی بین بدن تنومند، یا کچلی نژادی مانند ایرانی و بدن دراز و صاف نژادهای شرقی مانند سیامی قرار می گیرد. بدن توسط پاهای باریک و استخوانی در بالای پنجه های کوچک، بیضی شکل و فشرده حمایت می شود. اغلب گفته می شود که سومالیایی ها طوری به نظر می رسند که گویی روی نوک پا راه می روند. چرخاندن پشت آنها یک برس کامل یا دم است که در پایه ضخیم و در انتها کمی باریک است.

نوارهای رنگی آن ظاهری گرم و درخشان به کت سومالی می دهد. در لمس، موهای با طول متوسط ​​نرم و ابریشمی با بافتی ظریف هستند. سومالیایی از ابی به خاطر روف دور گردن و شلوارهای روی پاهایش متمایز است که ظاهری پوشیده‌تر از ابی به او می‌دهد. تافت های افقی از خز گوش های داخلی را زینت می دهند.

این کت در چهار رنگ اصلی وجود دارد: قهوه‌ای مایل به قرمز، بیشتر به‌عنوان سینا سوخته توصیف می‌شود و با رنگ قهوه‌ای تیره‌تر یا مشکی تیک‌دار، با چرم بینی قرمز کاشی‌ای و پدهای پنجه سیاه یا قهوه‌ای. قرمز (گاهی اوقات ترشک نامیده می شود)، سایه دارچینی با رنگ قهوه ای شکلاتی، با چرم بینی صورتی و پدهای پنجه. آبی، بژ گرم با سایه‌های مختلف آبی تخته‌ای، با چرم بینی که به‌عنوان گل رز قدیمی توصیف می‌شود و پدهای پنجه‌ای به رنگ ارغوانی. و حنایی، رز مایل به بژ گرم با قهوه‌ای کاکائویی روشن، با چرم بینی به رنگ سالمون و پدهای پنجه صورتی. برخی از تداعی ها به رنگ های اضافی، از جمله شکلاتی، یاسی، و رنگ های نقره ای مختلف اجازه می دهند.

 

کودکان و سایر حیوانات خانگی

سومالی فعال و اجتماعی یک انتخاب عالی برای خانواده هایی با کودکان و سگ های گربه پسند است. او مانند هر رتریور بازی می کند، ترفندها را به راحتی یاد می گیرد و از توجه کودکانی که با او مودبانه و با احترام رفتار می کنند، دوست دارد. او به اندازه کافی باهوش است که از سر راه کودکان نوپا دور شود، اما کودکان در سن مدرسه را دوست دارد، زیرا آنها با سطح انرژی و کنجکاوی او مطابقت دارند. هیچ چیز او را نمی ترساند، مطمئناً نه سگ ها ، و او با خوشحالی با آنها دوست خواهد شد اگر آنها برای او دردسری ایجاد نکنند. سومالیایی‌ها همچنین با طوطی‌های بزرگ، موش خرماها و سایر حیوانات کنار می‌آیند. همیشه هر حیوان خانگی، حتی گربه های دیگر را به آرامی و در یک محیط کنترل شده معرفی کنید.

 

گروه های نجات

نجات گربه اصیل ( http://www.purebredcatrescue.org/abyssinians-somalis )

نجاتم بده ( http://somali.rescueme.org/ )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *