نژاد Sphynx

abyssinian-cat-pic

این خوب است که Sphynx بی مو توجه را دوست دارد زیرا هر کجا که می رود آن را جلب می کند. او خواستار توجه انسان است و برای خنده هر کاری انجام می دهد.

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

گربه‌های غریبه‌پسند با نگاهی کنجکاو یا بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. دیگران خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می شوند یا به اتاق دیگری می روند. با این حال، فرقی نمی کند که چه نژادی باشد، گربه ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه ها بهتر پاسخ می دهد.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

برخی از نژادهای گربه باهوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۸ تا ۱۴ سال

طول:

۱۳ تا ۱۵ اینج

وزن:

۶ تا ۱۲ پوند

اصل و نسب:

کانادا

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

Sphynx  بدون مو نمونه ای از نژادهای گربه است که به طور تصادفی به وجود می آیند. یک جهش ژنتیکی باعث تولد یک بچه گربه بدون مو برای الیزابت، گربه خانگی سیاه و سفید در تورنتو، کانادا شد. صاحب الیزابت متوجه شد که پرون، همانطور که بچه گربه نامیده می شد، منحصر به فرد است و تلاش کرد تا او را تولید مثل کند. او، همراه با دیگر بچه گربه های بدون مو که در اواسط تا اواخر دهه ۱۹۷۰ به دنیا آمدند، از گربه های پشمالو، از جمله دوون رکس ، پرورش یافتند . ژن بی مو مغلوب است، بنابراین در حالی که برخی از فرزندان بدون مو بودند، برخی دیگر دارای خز بودند.

طبق گفته انجمن بین‌المللی گربه‌ها که در اصل به عنوان گربه‌های بی‌مو کانادایی شناخته می‌شد، پرورش‌دهندگان در نهایت به نام Sphynx برای نژاد غیرمعمول ساکن شدند، که اشاره‌ای به مجسمه سنگ‌آهکی غول‌پیکر در صحرای مصر است که در طول هزاره‌ها در اثر فرسایش توسط باد، شن و ماسه به‌طور صاف پوشیده شده بود.  Sphynx  توسط انجمن گربه‌پرستان آمریکا، انجمن گربه‌پرستان و انجمن بین‌المللی گربه‌ها و همچنین سایر مراکز ثبت گربه‌ها به رسمیت شناخته شده است. شاید معروف ترین Sphynx جهان آقای Bigglesworth با بازی Ted NudeGent در کمدی های آستین پاورز باشد .

 

اندازه

Sphynx  یک گربه با جثه متوسط ​​است. او معمولاً ۶ تا ۱۲ پوند وزن دارد.

 

شخصیت

این خوب است که Sphynx توجه را دوست دارد زیرا هر کجا که می رود آن را جلب می کند. او خواستار توجه انسان است و برای خنده هر کاری انجام می دهد. “به من نگاه کن!” عبارت جذاب اوست این امر باعث می‌شود دامپزشکان یا هر کس دیگری با او کار کنند، و غیرعادی نیست که Sphynx یک گربه درمانی باشد، زیرا او علاقه زیادی به ملاقات با مردم دارد.

هنگامی که او توجه طرفداران عاشق خود را دریافت نمی کند، Sphynx  کنجکاو و پرانرژی در حال کاوش در اطراف خود است، از درخت گربه خود بالا می رود یا به طور دیگری به دنبال مکان های بلند می گردد، یک حشره را تعقیب می کند یا به طور کلی به شرارت می پردازد. او به شدت به اسباب بازی های تیزر و اسباب بازی های پازلی که ورزش و مغز او را به چالش می کشد علاقه دارد.

این یک گربه بسیار اجتماعی است. اگر در طول روز رفته باشید، Sphynx  از داشتن یک دوست به شکل یک Sphynx دیگر، یک گربه دیگر یا حتی یک سگ لذت خواهد برد. او شراکت را دوست دارد و به همان اندازه مهم، دوست دارد کسی را داشته باشد که با او بغل شود تا گرم بماند. او دوست دارد در آغوش گرفته شود و می توانید انتظار داشته باشید که به احتمال زیاد زیر پوشش با شما بخوابد. آن را به عنوان داشتن یک بطری آب گرم زنده در نظر بگیرید.

 

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط ، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. اسفنکس به طور کلی سالم است، اگرچه بیماری های زیر در این نژاد دیده شده است:

کهیر پیگمنتوزا، یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد زخم های پوسته پوسته در بدن می شود.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، نوعی بیماری قلبی است که در برخی از نژادهای گربه مانند مین کون به ارث می رسد . وراثت پذیری در  Sphynx  ثابت نشده است.

 

اهمیت دادن

علیرغم بدن طاسش، یک اسفنکس حداقل به اندازه گربه های خزدار و شاید حتی بیشتر به نظافت نیاز دارد. پوست آنها باید با یک لوسیون یا روغن ملایم و بدون بو مرطوب نگه داشته شود و آنها به حمام هفتگی نیاز دارند تا لکه های چرب روی مبلمان و لباس شما باقی نگذارند. از شامپوی ملایم بچه یا شامپوی مرطوب کننده استفاده کنید و به طور کامل بشویید، مخصوصا بین چین و چروک ها. اگر شروع به حمام کردن بچه گربه اسفینکس خود در جوانی کنید، او یاد می گیرد که حمام کردن را بپذیرد و حتی گاهی از آن لذت ببرد . دستمال مرطوب کودک به تمیز نگه داشتن او در بین حمام کردن کمک می کند.

برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید . بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. گوشه چشم را هر روز با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشید. هر هفته گوش ها را چک کنید . اگر کثیف به نظر می رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. از استفاده از سواب های پنبه ای که می تواند به داخل گوش آسیب برساند، خودداری کنید.

جعبه زباله را کاملا تمیز نگه دارید . مانند همه گربه ها، Sphynx  در مورد بهداشت بسیار خاص است.

اگرچه Sphynx در لمس احساس گرما می کند، اما او یک کت خز برای گرم نگه داشتن او ندارد. اگر شما سرد هستید، احتمالا او هم سرد است. برای او یک یا دو ژاکت خوب بخرید تا گرما را حفظ کند.

ایده خوبی است که Sphynx را به عنوان یک گربه فقط در داخل خانه نگهداری کنید تا از او در برابر بیماری های منتشر شده توسط گربه های دیگر، حملات سگ ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به بیرون از خانه می روند ، مانند برخورد با ماشین، با آن روبرو هستند.  Sphynx  که به خارج از منزل می رود همچنین در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی است که دوست دارد چنین گربه غیر معمولی بدون پرداخت هزینه داشته باشد. اگر Sphynx شما یک محفظه در فضای باز دارد که می تواند در آن حمام آفتاب بگیرد، برای جلوگیری از آفتاب سوختگی حتما از کرم ضد آفتاب مناسب گربه روی پوست او استفاده کنید.

 

رنگ کت و آرایش

طاس، چروکیده و گلدانی، Sphynx  گاهی اوقات زشت است، اما فقط توسط کسانی که درک سطحی از زیبایی دارند. فرم بدن غیرمعمول او و گرمای فیزیولوژیکی و احساسی که از خود ساطع می کند، چیزی است که مردم را به سمت او جذب می کند.

مانند زردآلو، بدن سخت و عضلانی Sphynx می‌تواند صاف باشد یا با قسمتی نرم و نرم پوشیده شود. بینی، انگشتان پا، گوش ها و دم نیز ممکن است دارای پوشش سبکی از خز باشند. در آغوش گرفتن او، ذوب شدن در گرمای کت جیر مانند اوست. Sphynx  دمای بدن بالاتری نسبت به سایر گربه‌ها ندارد، اما به نظر می‌رسد اینطور است زیرا هیچ خزی برای عایق وجود ندارد.

سینه پهن و شکم گرد به او ظاهری می دهد که موقع شام فقط کمی زیاد غذا خورده است، اما نباید چاق باشد . پشتیبان بدن پاهای محکم و عضلانی است که روی پنجه های بیضی شکل با انگشتان بلند و باریک قرار گرفته اند. بالشتک های ضخیم پنجه باعث می شود Sphynx طوری به نظر برسد که گویی روی “بالشتک های بادی” راه می رود. یک دم بلند، باریک و منعطف به عنوان شلاق توصیف می شود. گفته می‌شود اسفنکس با کمی خز در انتهای دم دارای دم شیر است. بچه گربه های اسفینکس به شدت چین و چروک دارند، اما با رشد آنها چین و چروک ها صاف می شوند، اگرچه برخی از آنها در طول زندگی گربه باقی می مانند. Sphynx  نباید آنقدر چروک باشد که بینایی یا سایر عملکردها به خطر بیفتد.

سر Sphynx به تغییر یافته، کمی بلندتر از پهن است، با گونه های برجسته، گوش های بزرگ و چشم های بزرگ و لیمویی شکل. سبیل ها و ابروها کم تا اصلا وجود ندارند.

Sphynx  در همه رنگ‌ها و طرح‌ها از جمله سفید، مشکی، قرمز، شکلاتی ، اسطوخودوس، طرح‌های مختلف زبانه‌دار، لاک‌پشتی، کالیکو، دو رنگ و طرح‌های نوک تیز و راسو عرضه می‌شود. رنگ در رنگدانه های پوست و همچنین در موهای گربه دیده می شود و گاهی اوقات تشخیص آن دشوار است.

 

کودکان و سایر حیوانات خانگی

Sphynx  فعال و اجتماعی یک انتخاب عالی برای خانواده های دارای بچه و سگ های گربه پسند است . ترفندها را به راحتی یاد می گیرد و از توجه کودکانی که با او مودبانه و محترمانه رفتار می کنند، دوست دارد. او در صلح با سگ ها و گربه های دیگر زندگی می کند. همیشه حیوانات خانگی را به آرامی و در شرایط کنترل شده معرفی کنید تا مطمئن شوید که آنها یاد می گیرند که با هم کنار بیایند.

 

گروه های نجات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *