نژاد Tonkinese

اگر فکر می کنید گربه ها گوشه گیر و مستقل هستند، فقط به این دلیل است که هنوز یک تونکینی را ندیده اید.

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

صدای برخی از نژادها بیشتر از بقیه با صدای میو، یغ و پچ پچ کردن است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه” مستمر شما را دیوانه می کند، گربه ای را در نظر بگیرید که احتمال گپ زدن کمتری دارد.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

گربه‌های غریبه‌پسند با نگاهی کنجکاو یا بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. دیگران خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می شوند یا به اتاق دیگری می روند. با این حال، فرقی نمی کند که چه نژادی باشد، گربه ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه ها بهتر پاسخ می دهد.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

برخی از نژادهای گربه باهوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است.

آمار حیاتی

طول عمر:

۱۰ تا ۱۶ سال

طول:

۱۲ تا ۱۵ اینچ

وزن:

۶ تا ۱۲ پوند

اصل و نسب:

ایالات متحده و تایلند

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

Tonkinese  حاصل عشق نژادهای سیامی و برمه است . این دو نژاد از آسیای جنوب شرقی در تلاشی برای ایجاد گربه‌ای با تیپ بدنی متوسط، صدایی کمتر نافذ نسبت به سیامی‌ها، اما با طبیعت دوست‌داشتنی و هوش مشترک سیامی‌ها و برمه‌ها، با هم تلاقی کردند. اما داستان رابطه آنها با یک مورد هویت اشتباه شروع شد.

وونگ مائو، گربه ای کوچک و قهوه ای تیره، متعلق به دکتر جوزف تامپسون بود. ملوانی که از علاقه دکتر تامپسون به گربه سانان اطلاع داشت، گربه را که در بندری دور به دست آورده بود برای او آورده بود. در ابتدا تصور می شد وونگ مائو یک سیامی با کتی شکلاتی رنگ است. چنین سیامی هایی بی سابقه نبودند. “شکلات سیامی” در دهه ۱۸۸۰ توصیف شد. بدن آنها قهوه ای مایل به زرد یا قهوه ای بود و دارای نقاط قهوه ای مایل به مهر یا تقریباً سیاه بود. سیامی های نقطه مهر، همچنین به عنوان سیامی سلطنتی شناخته می شوند، بدن روشن تری داشتند که با نقاط تیره آنها در تضاد بود و توسط پرورش دهندگان و عموم ترجیح داده می شد. گربه‌های شکلاتی رنگ در نهایت در بریتانیا ناپدید شدند، اما هنوز در تایلند و برمه (که اکنون به عنوان میانمار شناخته می‌شود) وجود داشتند، جایی که احتمالاً فرزندان جفت‌گیری طبیعی (بر خلاف هدایت انسان) بین گربه‌های سیامی و برمه‌ای بودند که در حال پرسه زدن آزاد بودند. . وونگ مائو یکی از آنها بود. سرنوشت او این بود که مادری دو نژاد جدید شود: برمه و بعداً تونکینز.

اولین تلاقی عمدی بین سیامی و برمه در دهه ۱۹۵۰ با میلان گریر آغاز شد که گربه ها را “سیامی طلایی” نامید. او برنامه پرورش خود را ادامه نداد، اما سایر پرورش دهندگان به تولید یک گربه قهوه ای تیره با نقطه علاقه مند شدند و برای این کار سیامی را با برمه ای تلاقی کردند. انجمن گربه کانادایی در سال ۱۹۶۷ شروع به ثبت نام “تونکانی” کرد و سایر انجمن های گربه در نهایت از این روند پیروی کردند، اگرچه برخی مانند انجمن گربه سانان تا ۲۰ سال بعد در سال ۱۹۸۴ به رسمیت شناخته نشدند.

گفته می‌شود که این نام با املای اصلی آن تونکانی به موسیقی موزیکال اقیانوس آرام جنوبی اشاره می‌کند که دارای جزیره‌ای بود که در آن هیچ‌کس علیه «دوگانگی» تبعیض قایل نشد. با این حال، اغلب در مورد املا سردرگمی وجود داشت، بنابراین در سال ۱۹۷۱ نام رسماً به Tonkinese تغییر یافت – پس از صدای عجیب و غریب خلیج تونکین در ویتنام – اگرچه گربه ها هیچ ارتباطی با آن کشور نداشتند.

 

اندازه

Tonk  هنگام برداشتن به طرز شگفت انگیزی سنگین می شود و می تواند وزنی بین ۶ تا ۱۲ پوند یا بیشتر داشته باشد.

 

شخصیت

تونک، همانطور که نام مستعار او است، دوستانه، فعال و دوست داشتنی است. اگر فکر می کنید گربه ها گوشه گیر و مستقل هستند، فقط به این دلیل است که هنوز یک تونکینی را ندیده اید. او خواهان توجه و محبت است و تا زمانی که آن را بدست نیاورد آرام نمی گیرد. این گربه ای است که شما را دنبال می کند، روی شانه شما سوار می شود و در تمام فعالیت های خانوادگی شرکت می کند. او دوست دارد با مردم ملاقات کند و از آن دسته گربه هایی نیست که راضی شود همیشه در خانه تنها بماند. اگر در طول روز کار می کنید، بهتر است مطمئن شوید که او دوستی دارد که او را مشغول نگه دارد، چه گربه تونکی دیگر یا گربه دیگر یا حتی یک سگ.

تونک مانند جدش سیامی ، متفکر و فعال است. او دوست دارد به مکان‌های مرتفع بپرد، طوری بازی کند که انگار در آن به دنیا آمده است، فوراً به اسباب‌بازی‌های پازل تسلط پیدا می‌کند و اگر بخواهید راه رفتن روی بند را یاد می‌گیرد. ترفندهایی را به او بیاموزید و مجموعه‌ای چرخشی از اسباب‌بازی‌های تعاملی را در اختیار او قرار دهید تا ذهن و بدنش را ورزش کند. Tonkinese می تواند در تلاش برای رسیدن به راه خود سرسخت باشد، اما رفتار دلقکانه آنها آنقدر دوست داشتنی است که واقعاً مهم نیست.

یک تونک پرحرف است، اگرچه صدای او به اندازه صدای سیامی بلند و خشن نیست .  Tonk همچنین دارای یک سمت نرم تر است. او عاشق نشستن در دامان است و به محض اینکه بنشینید، مال شما را خواهد گرفت.

 

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط ، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. تونکینزها به طور کلی سالم هستند، اگرچه ممکن است مستعد ابتلا به ژنژیویت باشند و ممکن است به بیهوشی حساس باشند. از آنجایی که آنها از نسل سیامی ها هستند، اگرچه نسبتاً در شجره خانوادگی خود هستند، ممکن است برخی از بیماری های مشابهی را که سیامی ها را تحت تأثیر قرار می دهد، از جمله موارد زیر ایجاد کنند:

آمیلوئیدوز، بیماری که زمانی رخ می‌دهد که نوعی پروتئین به نام آمیلوئید در اندام‌های بدن، عمدتاً کبد در اعضای خانواده سیامی، رسوب می‌کند.

آسم/بیماری برونش

نقایص مادرزادی قلب مانند تنگی آئورت

چشم های ضربدری

بیماری های گوارشی مانند مگا مری

سندرم هایپرستزی، یک مشکل عصبی که می‌تواند باعث شود گربه‌ها بیش از حد خود را اصلاح کنند و منجر به ریزش مو شوند و به‌ویژه زمانی که آنها را لمس یا نوازش می‌کنند، دیوانه‌وار عمل کنند.

لنفوم

نیستاگموس، یک اختلال عصبی است که باعث حرکت سریع غیرارادی چشم می شود

آتروفی پیشرونده شبکیه، که آزمایش ژنتیکی برای آن در دسترس است

 

 

 

 

اهمیت دادن

پوشش نرم و کوتاه Tonkinese به راحتی با برس زدن هفتگی برای از بین بردن موهای مرده و پخش چربی پوست مراقبت می شود. حمام به ندرت ضروری است.

برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید . بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. گوشه های چشم را با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشید. هر هفته گوش ها را چک کنید . اگر کثیف به نظر می رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. از استفاده از سواب های پنبه ای که می تواند به داخل گوش آسیب برساند، خودداری کنید.

جعبه زباله را کاملا تمیز نگه دارید . مانند همه گربه ها، تونکینز در مورد بهداشت بسیار خاص است.

این ایده خوبی است که یک گربه تونکینی را فقط در داخل خانه نگهداری کنید تا از او در برابر بیماری های منتشر شده توسط گربه های دیگر، حملات سگ ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به خارج از منزل می روند ، مانند برخورد با ماشین، با آن روبرو هستند. تونکینی هایی که به بیرون از منزل می روند نیز در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی هستند که دوست دارند چنین گربه زیبایی بدون پرداخت هزینه داشته باشند.

رنگ کت و آرایش

Tonkinese  گربه ای با جثه متوسط ​​با جثه متوسط ​​است. طلایی ها او را دوست داشتند: او نه خیلی براق است و نه خیلی درشت. برای طرفداران  Tonk، حق با اوست.

سر تونک به گرد است که کمی بلندتر از عرض آن است. گوش‌های سایز متوسط ​​در پایه پهن با نوک‌های بیضی شکل هستند و چشم‌های آبی، آبی، سبز یا زرد مایل به زرد (بسته به رنگ کت) به شکل بادامی باز هستند که در امتداد استخوان گونه‌ها به سمت لبه بیرونی گوش متمایل هستند. بدن عضلانی توسط پاهای باریک روی پنجه های بیضی شکل پشتیبانی می شود. دم از نظر طول متناسب با بدن است و به سمت انتها باریک می شود .

کت کوتاه Tonkinese دارای ضخامت متوسط ​​است و نرم و ابریشمی به نظر می رسد. این رنگ در سایه های “راسو”، یکدست و نوک تیز در رنگ های طبیعی، شامپاینی، آبی و پلاتینیومی و در مجموع دارای ۱۲ رنگ مختلف است.  Mink Tonkinese دارای رنگ بدنه ای غنی، یکنواخت و بدون علامت است که تقریباً به طور نامحسوس سایه می اندازد تا کمی روشن تر در قسمت های زیرین، با تضاد مشخصی بین رنگ بدن و نقاط. به عنوان مثال، راسو شامپاین Tonkinese دارای بدنه‌ای از کرم تا بژ است که ممکن است دارای هایلایت‌های قرمز، نقاط قهوه‌ای متوسط، چرم بینی قهوه‌ای دارچینی، و پدهای پنجه‌ای به رنگ صورتی دارچینی تا قهوه‌ای باشد.

یک Tonk طبیعی جامد دارای بدنه قهوه ای سمور با نقاط قهوه ای تیره و چرم بینی و پدهای پنجه متوسط ​​تا قهوه ای تیره است. تونکینز نوک تیز پلاتین دارای بدنی سفید مرواریدی، نقاط خاکستری یخ زده، چرم بینی صورتی مایل به اسطوخودوس یا خاکستری اسطوخودوس و پدهای پنجه صورتی اسطوخودوس است. در یک نمایشگاه، شما به احتمال زیاد فقط تونکین راسو را خواهید دید، اما تونک های جامد و نوک تیز حامل ژن هایی هستند که برای یک برنامه موفق پرورش لازم است.

 

کودکان و سایر حیوانات خانگی

Tonkinese  فعال و اجتماعی یک انتخاب عالی برای خانواده های دارای بچه و سگ های گربه پسند است. او مانند هر رتریور بازی می کند، ترفندها را به راحتی یاد می گیرد و از توجه کودکانی که با او مودبانه و با احترام رفتار می کنند، دوست دارد. او با گربه‌ها و سگ‌هایی که به اقتدار او احترام می‌گذارند، با آرامش زندگی می‌کند. همیشه حیوانات خانگی را به آرامی و در شرایط کنترل شده معرفی کنید تا مطمئن شوید که آنها یاد می گیرند که با هم کنار بیایند.

 

گروه های نجات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *