نژاد Turkish Van

Turkish-Van-cat-pic

آنها خیلی بغلی نیستند، اما وان ترکی خوشحال می شود که در کنار شما بغل شود و در تخت شما بخوابد.

این یکی از معدود نژادهای گربه خانگی است که در آب احساس راحتی می کند. در واقع، آنها ممکن است سعی کنند در وان، سینک، یا – اگر مراقب نباشید – حتی توالت بازی کنند.

وان گربه ای نیست که بخواهد خانه را برای مدت طولانی تنها بگذارد. به دلیل هوش بالایی که دارند، برای جلوگیری از کسالت نیاز به تحریک فراوان دارند. اگر آنها آن را دریافت نکنند، ممکن است با رفتارهای مخرب به دنبال سرگرمی خود باشند. همچنین، وسایل شکستنی خود را در فضای باز رها نکنید. این بچه گربه عادت دارد همه چیز را به هم بزند تا ببیند چه اتفاقی خواهد افتاد.

اگر می توانید یک گربه باهوش و فعال را با حس شوخ طبعی اداره کنید، این ممکن است برای شما مناسب باشد!

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

صدای برخی از نژادها بیشتر از بقیه با صدای میو، یغ و پچ پچ کردن است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه” مستمر شما را دیوانه می کند، گربه ای را در نظر بگیرید که احتمال گپ زدن کمتری دارد.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

گربه‌های غریبه‌پسند با نگاهی کنجکاو یا بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. دیگران خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می شوند یا به اتاق دیگری می روند. با این حال، فرقی نمی کند که چه نژادی باشد، گربه ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه ها بهتر پاسخ می دهد.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

برخی از نژادهای گربه باهوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۱۲ تا  ۱۷ سال

طول:

۱۴ تا ۱۷ اینچ

وزن:

۱۰ تا ۱۸ پوند

اصل و نسب:

دریاچه وان، ترکیه

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

وان ترکی که به دلیل تمایلش به بازی در آب‌ها یا حداقل لذت بردن از پاشیدن پنجه‌هایش در آن به عنوان گربه شنا شناخته می‌شود، یک نژاد باستانی است که تصور می‌شود منشا آن در منطقه دریاچه وان ترکیه است. مناظر کوهستانی و ناهموار و آب و هوای سرد منطقه بدون شک به توسعه پوشش ترمه مانند و بدنه محکم وان کمک کرده است.

وان ترکی یک نژاد طبیعی است و احتمالا قرن هاست که در سرزمین خود وجود داشته است. افسانه ها حاکی از آن است که او از کشتی نوح به ساحل رفت ، کشتی که طبق سنت در کوه آرارات در ترکیه، نه چندان دور از دریاچه وان، فرود آمد.

چگونه وان با لکه های رنگی اش به وجود آمد؟ هر دو سنت یهودی و اسلامی می گوید که گربه ها دریافت کننده لمس الهی بودند که به کت سفید سابق آن ها رنگ می بخشید. روی کشتی، دری به دم گربه کوبید و آن را قرمز کرد و خدا دستش را دراز کرد و روی سر گربه لمس کرد و نقطه ای باقی ماند که دستش در آن قرار گرفت. در نسخه اسلامی، خداوند گربه را در پشت لمس کرد و نقطه ای که گاهی در پشت وان ترکی دیده می شود، به نام انگشت شست الله شناخته می شود.

وان با وجودی که به وجود آمد، طی سال‌ها برای بسیاری از مهاجران و بازدیدکنندگان ترکیه جذاب بوده است. حداقل تعداد کمی احتمالاً در هزاره گذشته به عنوان “سوغاتی” راهی اروپا شدند.

با این حال، تا دهه ۱۹۷۰ بود که یک وانت ترکیه برای اولین بار به ایالات متحده آورده شد. انجمن بین المللی گربه این نژاد را در سال ۱۹۸۵ به رسمیت شناخت و انجمن گربه سانان در سال ۱۹۸۸ شروع به ثبت آن کرد.

 

اندازه

وزن وان های ترکیه در زمان بلوغ بین ۱۰ تا ۱۸ پوند است.

 

شخصیت

هنگامی که او در بچگی به درستی اجتماعی شود، این یک گربه اجتماعی و مهربان است که به شدت به اعضای خانواده خود وابسته است، اگرچه ممکن است یکی دو نفر را به عنوان آدم های مورد علاقه خود انتخاب کند. او بسیار فعال و ورزشکار است و تا سنین بالاتر بازیگوش است. با این حال، ورزشی به معنای برازنده نیست. ون بزرگ و ناخوشایند است. این گربه ای است که همیشه روی پاهایش فرود نمی آید.

وان های ترکی بسیار باهوش هستند و می توانند ترفندها و بازی هایی از جمله بازی کردن را یاد بگیرند. آنها اسباب بازی های تیزر را دوست دارند که به آنها امکان تقلید هجوم به طعمه را می دهد. و اگر وان خود را پیدا نکردید، به بالا نگاه کنید. او احتمالاً بالای سر نشسته است، تا جایی که می تواند بلند شود. چیزی را که به راحتی شکسته می شود در معرض نمایش قرار ندهید. وان حس شوخ طبعی بدی دارد و ممکن است از بیرون انداختن وسایل از قفسه لذت ببرد تا ببیند چه اتفاقی می افتد. یا گاهی اوقات او فقط دست و پا چلفتی است.

وان ممکن است مسافر خوبی باشد یا نباشد . سفر به دامپزشک اغلب شامل استفراغ، ادرار کردن یا مدفوع گربه در ماشین است. اگر دوست دارید با گربه‌تان با اتومبیل سواری یا سفرهای جاده‌ای بروید، از پرورش‌دهنده بپرسید که آیا گربه‌های ردیف او مستعد بیماری اتومبیل هستند یا خیر.

عشق وان به آب می تواند او را به دردسر بیاندازد. اگر برای نظارت بر گردش‌های آبی او نیستید، صندلی‌های توالت را بگذارید و استخرها را بپوشانید. و از این که شیرهای آب شما چکه می کند، خود را کنار بگذارید. او به راحتی می تواند یاد بگیرد که آنها را روشن کند تا بتواند از آنها بنوشد یا در سینک بازی کند. برای یک وان غیرعادی نیست که به سادگی از دراز کشیدن در آب لذت ببرد، به خصوص در هوای گرم.

یک وان دوست ندارد نگه داشته یا مهار شود، و این یک قانون است که گربه نشان می دهد که گربه ها به جای اینکه در هوا نگه داشته شوند، روی میز نمایش داده می شوند. مهمتر از همه، اگر هرگز از احساس یک وان مطمئن نیستید، به وانومتر او توجه کنید. اگر وان ترکی شما ناراحت باشد، بینی زیبای صورتی صدفی شروع به قرمز شدن می کند. اگر بینی او از صورتی تا زرشکی است، به این هشدار توجه کنید و او را تنها بگذارید.

او خیلی بغلی  نیست، اما وان خوشحال می شود که در کنار شما بغل شود و در تخت شما بخوابد. او همچنین در مورد نحوه صحیح نوازش او راهنمایی قاطعانه می دهد.

 

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. وانت های ترکی به طور کلی سالم هستند، اگرچه گزارش شده است که برخی از آنها به نوعی بیماری قلبی به نام کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک مبتلا می شوند. در برخی از نژادها مانند مین کون ، HCM  به ارث می رسد، اما در وان ترکی این امر ثابت نشده است.

صرف نظر از اینکه گربه شما در اولین باری که او را به خانه می آورید چقدر سالم است، باید برای هر مشکلی که ممکن است در طول زندگی او پیش بیاید آماده باشید.

 

اهمیت دادن

وان ترکی دارای یک کت تک با بافت ابریشمی است. از آنجایی که هیچ پوششی برای گره خوردن وجود ندارد، با شانه زدن هفتگی یا برس زدن با برس نرم‌تر به راحتی می‌توان آن را مرتب کرد. به جز در فصل بهار و پاییز که کت قدیمی در حال افتادن است یا کت جدید در می آید، خیلی کم می ریزد. کت وان ترکی در برابر آب مقاوم است، بنابراین خوشحال باشید که به ندرت حمام ضروری است.

برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید . بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. ناخن ها را هر دو هفته یکبار کوتاه کنید . گوشه های چشم را با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشید.

هر هفته گوش ها را چک کنید . اگر کثیف به نظر می رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. از استفاده از سواب های پنبه ای که می تواند به داخل گوش آسیب برساند، خودداری کنید.

جعبه بستر را کاملا تمیز نگه دارید . گربه ها در مورد بهداشت بسیار خاص هستند و یک جعبه بستر تمیز نیز به تمیز نگه داشتن کت بلند کمک می کند.

ایده خوبی است که یک وان ترکی را فقط به عنوان یک گربه در داخل خانه نگهداری کنید تا از او در برابر بیماری های منتشر شده توسط گربه های دیگر، حملات سگ ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به خارج از منزل می روند ، مانند برخورد با ماشین، با آن روبرو هستند. وان های ترکی که به خارج از منزل می روند نیز در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی هستند که دوست دارند چنین گربه زیبایی را بدون پرداخت هزینه داشته باشند.

 

رنگ کت و آرایش

ممکن است فکر کنید که وان ترکی یک گربه سفید با تکه های رنگی است، اما از نظر ژنتیکی در اشتباه هستید. او در واقع یک گربه رنگی با تکه های سفید بسیار بزرگ است، الگویی که توسط ژن لکه بینی سفید پیبالد ایجاد می شود. نتیجه گربه ای است که بدنش عمدتاً سفید است، با علائم رنگی روی سر و دم. همچنین ممکن است لکه های رنگی تصادفی روی بدن و پاها داشته باشد. این نوع رنگ آمیزی گاهی در نژادهای دیگر دیده می شود و به الگوی وان معروف است.

رنگ هایی که در این نژاد دیده می شود عبارتند از قرمز، کرم، مشکی، آبی، قرمز رنگی، کرم، قهوه ای و آبی و سایه های مختلف لاک پشت. چرم بینی صورتی است، پدهای پنجه نیز صورتی است، اگرچه گاهی اوقات ممکن است لکه های رنگی داشته باشند.

وان ترکی دارای سر پهن با پوزه‌ای گرد، گوش‌های نسبتاً بزرگ با نوک کمی گرد و چشم‌های گرد نسبتاً بزرگ است که می‌تواند آبی، کهربایی یا یکی از هر رنگ باشد. همانطور که شایسته گربه ای است که برای زنده ماندن در یک چشم انداز ناهموار و آب و هوا شکل گرفته است، او بدنی قوی و قدرتمند با سینه و شانه های پهن و پاهای بلند و عضلانی دارد. نرها بسیار بزرگتر و عضلانی تر از ماده ها هستند.

دنج نگه داشتن وان ترکی یک کت تکی نرم و نیمه بلند با پر ( موهای بلندتر ) روی گوش ها، پاها و شکم، دور گردن و دمی کاملا پر شده است. بچه گربه ها و بزرگسالان جوان دارای پوشش کمتری نسبت به بزرگسالان بالغ هستند. کت تا زمانی که گربه حداقل دو ساله نشود به طور کامل خود نمی رسد. در تابستان کت کوتاه است، اما در زمستان به طور قابل توجهی بلندتر و ضخیم تر می شود.

این یک نژاد بزرگ است. آنها می توانند سه تا پنج سال طول بکشند تا به اندازه کامل خود برسند.

 

کودکان و سایر حیوانات خانگی

وان که به خوبی اجتماعی شده است با بچه ها راحت است، و او را انتخاب خوبی برای خانواده هایی با بچه های فعال می کند که از دویدن با یک اسباب بازی تیزر، پرتاب توپ برای گربه برای آوردن یا آموزش ترفندها لذت می برند. بر کودکان خردسال نظارت کنید تا مطمئن شوید که گربه را به خوبی نوازش می کنند و خز یا دم او را نمی کشند.

وان ترکی از زندگی با سگ‌های گربه‌پسند نیز خوشحال است، به شرطی که آنها تشخیص دهند که او مسئول است. وقتی صحبت از گربه ها می شود، او شرکت هم نوعان خود را ترجیح می دهد، اما گربه های دیگر را می پذیرد، به خصوص اگر از بچه گربه با آنها بزرگ شده باشد. در هر صورت، حیوانات خانگی را به آرامی و در شرایط کنترل شده معرفی کنید تا مطمئن شوید که آنها با هم کنار می آیند.

 

گروه های نجات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *