نژاد Burmese

burmese-cat-pic

برمه ای اغلب به عنوان “آجر پیچیده شده در ابریشم” توصیف می شود، که گواهی بر بدن محکم و عضلانی اوست.

European-Burmese-cat-pic

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

گربه‌های غریبه‌پسند با نگاهی کنجکاو یا بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. دیگران خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می شوند یا به اتاق دیگری می روند. با این حال، فرقی نمی کند که چه نژادی باشد، گربه ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه ها بهتر پاسخ می دهد.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

برخی از نژادهای گربه باهوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۱۰ تا ۱۶ سال

طول:

۱۵ تا ۱۸ اینچ

وزن:

۸ تا ۱۲ پوند

اصل و نسب:

برمه و تایلند

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

اجداد برمه ها سیامی ها و “گربه مسی” برمه (که اکنون به نام میانمار شناخته می شود) هستند. تصور می‌شود که آنها گربه‌های معبد و کاخ بودند که توسط کشیشان پرورش و نگهداری می‌شدند. مادر برمه مدرن یک گربه کوچک قهوه ای تیره به نام ونگ مائو بود. او متعلق به دکتر جوزف تامپسون بود که یا او را از یک ملوان به دست آورد یا خودش او را از سفرهایش بازگرداند، بسته به اینکه به کدام داستان اعتقاد دارید.

در ابتدا تصور می شد که وونگ مائو یک سیامی با کتی شکلاتی رنگ است. چنین سیامی هایی بی سابقه نبودند. “شکلات سیامی” در دهه ۱۸۸۰ توصیف شد. بدن آنها قهوه ای مایل به زرد یا قهوه ای بود و دارای نقاط قهوه ای مایل به مهر یا تقریباً سیاه بود. سیامی نقطه مهر، که به عنوان سیامی سلطنتی نیز شناخته می شود، بدن روشن تری داشت که با نقاط تیره آنها در تضاد بود و توسط پرورش دهندگان و عموم ترجیح داده می شد. گربه های شکلاتی رنگ در نهایت در بریتانیا ناپدید شدند، اما هنوز در تایلند و برمه (که اکنون به عنوان میانمار شناخته می شود) وجود داشتند، جایی که آنها احتمالاً فرزندان جفت گیری طبیعی (برخلاف هدایت انسان) بین سیامی های آزاد رومینگ (نوک دار) بودند. و گربه های برمه ای تک رنگ. وونگ مائو یکی از آنها بود. سرنوشت او این بود که مادری دو نژاد جدید شود: برمه و بعداً تونکینز.

دکتر تامپسون وانگ مائو را به یک سیامی نقطه مهر به نام تای مائو پرورش داد. برنامه پرورش او، همراه با پرورش دهندگان ویرجینیا کاب و بیلی گرست و ژنتیک، کلاید کیلر، بچه گربه هایی با کت های بژ، قهوه ای و نوک تیز تولید کرد. نتایج، از جمله کشف ژن برمه، به قدری جالب بود که تامپسون مقاله‌ای در این زمینه در سال ۱۹۴۳ در مجلهHeredity  منتشر کرد که اولین مقاله در مورد ژنتیک گربه‌ها بود.

انجمن طرفداران گربه ثبت برمه را در سال ۱۹۳۶ آغاز کرد اما در سال ۱۹۴۷ ثبت نام را به حالت تعلیق درآورد زیرا پرورش دهندگان هنوز از زبان سیامی در برنامه های پرورشی خود استفاده می کردند. ثبت نام در سال ۱۹۵۳ پس از توقف تمرین از سر گرفته شد. امروزه برمه یک نژاد محبوب در بین دوستداران گربه است.

شخصیت

برمه ای ها پرانرژی و دوستانه هستند. او جذابیت و اراده اجداد سیامی خود را دارد و به اندازه آن نژاد از گفتگو لذت می برد، اما صدایش ملایم و شیرین است و تمایل او به اداره خانه با پنجه آهنی پوشیده از خز مخملی را رد می کند. او بسیار باهوش است و به دنبال همنشینی انسانی است، بنابراین برای خانه ای مناسب نیست که در آن بیشتر روز تنها بماند. اگر هیچ انسانی در اطراف نیست تا عقل او را درگیر کند، مطمئن باشید که او با حیوان خانگی دیگری همراه است. او با دیگر گربه‌ها و سگ‌ها به خوبی کنار می‌آید، اما مسلماً یک برمه‌ای دیگر بهترین دوست او خواهد بود.

برمه ای ها به اندازه گربه ها کنجکاو هستند. از او انتظار داشته باشید که خانه شما را به طور کامل بررسی کند و تمام گوشه و کنار آن را بشناسد. او بازیگوش است و تا بزرگسالی هم همینطور باقی می ماند. ذهن باهوش او را با اسباب بازی های تعاملی آزار دهید و ترفندهایی را به او بیاموزید که به او اجازه می دهد برای مخاطبان خودنمایی کند. علاوه بر این که بنشیند، غلت بخورد، دست تکان دهد و بیاید، می تواند بیاموزد که یک اسباب بازی کوچک بیاورد یا روی یک افسار راه برود.

اگر با از دست دادن کامل حریم خصوصی مخالف نیستید، یک برمه انتخاب خوبی است. این گربه دوست دارد در هر کاری که انجام می دهید، از خواندن روزنامه و کار کردن با کامپیوتر گرفته تا تهیه غذا و تماشای تلویزیون، مشارکت داشته باشد. او البته با شما روی تخت می‌خوابد و حتی ممکن است زیر روکش بخوابد. وقتی نشسته اید، او در آغوش شما یا درست در کنار شما خواهد بود و منتظر نوازش شماست. اگر او را نادیده بگیرید سرزنش خواهید شد. مهمانان توجه کامل او را به خود جلب خواهند کرد و به احتمال زیاد او حتی کسانی را که ادعا می کنند از گربه ها بیزار هستند نیز جلب خواهد کرد.

زن برمه ای همان تعریف ملکه بودن است. او توجه را دوست دارد و دوست دارد مسئول باشد. نرها آرامش بیشتری دارند و از پر کردن یک دور راضی هستند. هر کدام را که انتخاب کنید، به احتمال زیاد به زودی در آرزوی دیگری خواهید یافت.

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند.

برمه ها به طور کلی سالم هستند، اگرچه ممکن است مستعد ابتلا به التهاب لثه باشند و ممکن است به بیهوشی حساس باشند. بیماری های زیر نیز در برمه دیده شده است:

لیپمی زلالیه، ظاهر شیری گذرا چشم در دوران بچه‌دار شدن، که معمولاً خود به خود برطرف می‌شود.

درموئید قرنیه، وجود پوست و مو در سطح قرنیه است که با جراحی می توان آن را با موفقیت اصلاح کرد.

سندرم درد دهانی، که با حرکات لیسیدن و جویدن اغراق آمیز و پنجه زدن در دهان نشان داده می شود. این ناراحتی زمانی که گربه هیجان‌زده یا استرس دارد افزایش می‌یابد، و گربه‌ها اغلب تمایلی به خوردن ندارند زیرا این فعالیت دردناک است. برخی از گربه ها باید قلاده الیزابتی بپوشند و پنجه هایشان را بانداژ کنند تا به خود آسیب نرسانند. برخی موارد به خودی خود برطرف می شوند و سپس عود می کنند. علت و نحوه وراثت ناشناخته است. داروهای ضد درد و داروهای ضد تشنج می‌توانند کمک کنند، همچنین مشاوره با دندانپزشک دامپزشکی برای رد کردن بیماری‌های دندانی می‌تواند کمک کند.

بیماری مادرزادی دهلیزی محیطی که باعث کج شدن سر، تعادل ضعیف، حرکات سریع چشم و راه رفتن ناهماهنگ در بچه گربه ها می شود. برخی از بچه گربه های مبتلا به این بیماری ممکن است ناشنوا باشند.

نقص سر برمه، ناهنجاری جمجمه صورت.

پلی میوپاتی هیپوکالمیک، ضعف عضلانی ناشی از سطوح پایین پتاسیم در خون، که گاهی در بچه گربه های برمه ای دیده می شود. علائم شامل ضعف عمومی، سفت راه رفتن، بی میلی به راه رفتن و لرزش سر است. می توان آن را با مکمل های پتاسیم خوراکی درمان کرد.

سندرم بچه گربه سینه مسطح، تغییر شکلی که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. بچه گربه هایی که تا بزرگسالی زنده می مانند معمولاً پس از رسیدن به بلوغ هیچ نشانه ای از خود نشان نمی دهند.

دم پیچ خورده، معمولاً در نتیجه تغییر شکل استخوان دنبالچه. هیچ درد یا ناراحتی ایجاد نمی کند.

آرتروز آرنج، شروع زودرس آرتریت در آرنج، محدود کردن فعالیت یا تحرک گربه.

فیبروالاستوز اندوکارد، یک بیماری قلبی که در آن بطن چپ قلب ضخیم می شود و عضله قلب را کشیده می شود. علائم معمولاً زمانی ایجاد می شوند که یک بچه گربه ۳ هفته تا ۴ ماهه است، دلیل خوبی برای صبر کردن تا ۴ ماهگی برای آوردن بچه گربه به خانه است.

کاردیومیوپاتی متسع، قلب بزرگ شده .

دیابت شیرین ، یک بیماری غدد درون ریز ناشی از نقص در ترشح انسولین یا عملکرد انسولین است که منجر به سطوح بالای قند در خون می شود.

اهمیت دادن

پوشش نرم و کوتاه برمه به راحتی با برس زدن یا شانه زدن هفتگی برای از بین بردن موهای مرده و پخش چربی پوست مراقبت می شود. حمام به ندرت ضروری است.

برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید. بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. گوشه های چشم را با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشید. هر هفته گوش ها را چک کنید.  اگر کثیف به نظر می رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. از استفاده از سواب های پنبه ای که می تواند به داخل گوش آسیب برساند، خودداری کنید.

جعبه زباله را کاملا تمیز نگه دارید. مانند همه گربه‌ها، برمه‌ای در مورد بهداشت حمام بسیار خاص است.

این ایده خوبی است که یک برمه ای را فقط به عنوان یک گربه در داخل خانه نگهداری کنید تا از او در برابر بیماری های منتشر شده توسط گربه های دیگر، حملات سگ ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به بیرون از خانه می روند ، مانند برخورد با ماشین، با آن روبرو هستند. برمه ای هایی که به خارج از منزل می روند نیز در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی هستند که دوست دارند چنین گربه زیبایی بدون پرداخت هزینه داشته باشند.

رنگ کت و آرایش

برمه ای اغلب به عنوان “آجر پیچیده شده در ابریشم” توصیف می شود، که گواهی بر بدن محکم و عضلانی اوست. در حالی که رنگ اصلی برمه یک رنگ قهوه‌ای تیره بود که به نام سمور شناخته می‌شود، اکنون در رنگ‌های دیگر نیز از جمله آبی ، شامپاین و پلاتینی می‌آید. گربه ها بدن جمع و جور با سر گرد دارند. چشمان بزرگ و رسا به رنگ طلایی یا زرد؛ و گوش های سایز متوسط ​​که در نوک آن گرد هستند و کمی به سمت جلو متمایل می شوند.

مانتو کوتاه و ساتنی است. سمور سنتی به رنگ قهوه ای گرم و پررنگ است که در قسمت زیرین آن کمی روشن تر است. کت بچه گربه با بالغ شدن تیره می شود. چرم بینی و پد پنجه ها قهوه ای است. برمه ای به رنگ شامپاین، سایه ای گرم عسلی-بژ تا طلایی کم رنگ در قسمت زیرین است.  چرم بینی به رنگ قهوه ای گرم روشن است و پدهای پنجه به رنگ صورتی گرم است. برمه های آبی کتی به رنگ آبی متوسط ​​با شکم کمی روشن تر دارند. چرم بینی و پد پنجه ها خاکستری تخته سنگ است. برمه پلاتینیوم به رنگ خاکستری مایل به نقره ای کم رنگ با ته رنگ حنایی روشن و رنگ کمی روشن تر در زیر بدنه است. چرم بینی و بالشتک های پنجه آن به رنگ صورتی اسطوخودوس است. برخی از تداعی ها رنگ های دیگری از جمله لاک پشتی، یاسی و قرمز را مجاز می دانند.

کودکان و سایر حیوانات خانگی

برمه ای فعال و اجتماعی یک انتخاب عالی برای خانواده هایی با کودکان و سگ های گربه پسند است. او مانند هر رتریور فچ بازی می کند، ترفندها را به راحتی یاد می گیرد و از توجه کودکانی که با او مودبانه و با احترام رفتار می کنند، دوست دارد. او با گربه‌ها و سگ‌هایی که به اقتدار او احترام می‌گذارند، با آرامش زندگی می‌کند. همیشه حیوانات خانگی را به آرامی و در شرایط کنترل شده معرفی کنید تا مطمئن شوید که آنها یاد می گیرند که با هم کنار بیایند.

گروه های نجات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *