نژاد Chartreux

Chartreux-cat-pic

Chartreux  را می‌توان به یک میم، ساکت اما ارتباطی و گاهی احمقانه مقایسه کرد.

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

صدای برخی از نژادها بیشتر از بقیه با صدای میو، یغ و پچ پچ کردن است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه” مستمر شما را دیوانه می کند، گربه ای را در نظر بگیرید که احتمال گپ زدن کمتری دارد.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

گربه‌های غریبه‌پسند با نگاهی کنجکاو یا بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. دیگران خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می شوند یا به اتاق دیگری می روند. با این حال، فرقی نمی کند که چه نژادی باشد، گربه ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه ها بهتر پاسخ می دهد.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

برخی از نژادهای گربه باهوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۱۱ تا ۱۵ سال

طول:

۱۵ تا ۱۸ اینچ

وزن:

۷ تا ۱۶ پوند

اصل و نسب:

فرانسه

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

با شنل خز خاکستری خود، هوشیار مانند لباس راهب، جای تعجب نیست که Chartreux با نظم Carthusian در فرانسه مرتبط است. موش‌های ساکت می‌توانستند همراهان کاملی برای اعضای گروه ساکت و منفرد باشند. این یک افسانه بسیار زیبا است، اما هیچ مدرک واقعی وجود ندارد که نشان دهد گربه ها توسط Carthusians نگهداری می شدند، اگرچه شاید آنها به اندازه کافی مهم تلقی نمی شدند که بتوان به آنها اشاره کرد.

سناریوی محتمل‌تر این است که گربه‌ها، یک نژاد طبیعی، معمولاً در فرانسه حداقل در قرن هجدهم یافت می‌شدند و در اصطبل‌ها، مغازه‌ها و خانه‌ها گشت موش‌ها را انجام می‌دادند. متأسفانه برای گربه سانان خزدار زیبا، آنها همچنین به دلیل پوسته های آبی ضخیمشان مورد توجه خزدارها قرار گرفتند. یک نوع پشم مجلل به نام “pile de Chartreux”  ممکن است نام خود را از گربه های نرم و پشمی پوشانده باشد.

با این حال، مانند بسیاری از نژادها، واقعاً مشخص نیست که گربه ها چگونه به وجود آمده اند یا چگونه یا کجا رشد کرده اند. یکی از اولین ارجاعات به یک گربه خاکستری فرانسوی به سال ۱۵۵۸ مربوط می شود، سنگ نوشته ای از بلاود، که به شاعر Joachin de Bellay تعلق داشت  را “مرگ بر موش ها” توصیف می کند، که مطمئناً یکی از ویژگی های این نژاد در آن زمان و اکنون است.

اولین اشاره به نام Chartreux برای گربه های آبی در فرهنگ لغت جهانی تجارت، تاریخ طبیعی و هنرها و تجارت ساواری بروژن منتشر شده در سال ۱۷۲۳ یافت می شود که همچنین به ارتباط گربه ها با تجارت خز اشاره می کند. جورج لوئیس لکلرک، طبیعت شناس فرانسوی، کنت دو بوفون، آنها را گربه فرانسه توصیف کرد و نام لاتین Felis catus coeruleus  را به آنها داد که به معنای گربه آبی است.

گروه های آزاد گربه ها تا اوایل دهه ۱۹۰۰ در پاریس و سایر مناطق فرانسه زندگی می کردند. آنها ارزش زیادی نداشتند، به جز پوست و استعدادشان برای کنترل حیوانات موذی. پس از جنگ جهانی اول بود که گربه‌دوستان فرانسوی اقداماتی را برای حفظ این نژاد انجام دادند. آنها تا آنجا که می توانستند گربه جمع کردند و یک استاندارد نژاد نوشتند. تنها با استفاده از گربه هایی که استاندارد را برآورده می کردند و بچه گربه هایی تولید می کردند که این استاندارد را داشتند، آنها توانستند بسته به منبع، نمایش گربه ها را در نمایشگاه های اروپایی در سال ۱۹۲۸ یا ۱۹۳۱ شروع کنند. یکی از طرفداران اولیه این نژاد، رمان نویس کولت بود که Chartreux Saha در کتابش La Chatte به او افتخار می کرد. ژنرال چارلز دوگل نیز به دوست داشتن این نژاد معروف بود و یکی از آنها به نام گریس گریس داشت.

خوش شانسی بود که علاقه مندان زمانی که این کار را انجام دادند شروع به پرورش Chartreux کردند، زیرا پس از جنگ جهانی دوم، هیچ یک از گربه های پرسه زن آزاد پیدا نشد. Charteuxکه هنوز رایج نیست، اولین بار در سال ۱۹۷۰ به ایالات متحده وارد شد و در سال ۱۹۸۷ توسط انجمن طرفداران گربه به رسمیت شناخته شد. امروزه گربه ها توسط تمام انجمن های اصلی گربه آمریکایی به رسمیت شناخته می شوند. حتی طلسم رسمی جشنواره جاز Montreux است. آنها در اروپا کمتر شناخته شده اند، حتی در زادگاهشان فرانسه. بر خلاف بسیاری از نژادهای گربه، آنها در طول سال ها کمی تغییر کرده اند و همچنان باقی می مانند، همانطور که بلی نوشت:

“شاید خوش تیپ ترین طبیعتی که در لباس گربه ساخته شده است.”

اندازه

Chartreux معمولاً بین ۷ تا ۱۶ پوند وزن دارد.

شخصیت

Chartreux  را می‌توان به یک میم، ساکت اما ارتباطی و گاهی احمقانه مقایسه کرد. زمان های کوتاه بازی همراه با چرت زدن و وعده های غذایی ایده او از یک روز عالی است. زمانی که او توانایی فوق العاده خود را در زمان بندی و تند زدن، کشتن اسباب بازی ها با رها کردن، یا انجام حرکات آکروباتیک هنگام تعقیب یک اسباب بازی فریبنده نشان نمی دهد، او یک همراه دقیق و ملایم است که دوست دارد در نزدیکی افراد خود بماند و کارهای آنها را مشاهده کند. او از هر توجهی که دریافت می‌کند، قدردانی می‌کند، به خصوص اگر شامل خاراندن او زیر چانه یا بین گوش‌ها باشد، اما او خواستار نیست، راضی است که شما را با فداکاری دنبال کند، روی تخت شما بخوابد و اگر احساس خوبی ندارید با شما بغل شود.

او به ندرت از صدای خود استفاده می کند و ترجیح می دهد اعمال شما را با یک نگاه از چشمان کدو تنبلی اش هدایت کند. با این حال، در صورت لزوم، او ممکن است با یک میو یا صدای جیر جیر ارتباط برقرار کند. عادت کنید که او را با دقت مشاهده کنید و با کارهایش آشنا شوید، زیرا بعید است که او ناراحتی را به صدا درآورد یا صدایی تولید کند که به شما اطلاع دهد کجاست.

این یک گربه سازگار با شخصیتی میانه رو است. او یک پروانه اجتماعی نیست، اما یک گل دیواری خجالتی هم نیست. انتظار داشته باشید که قبل از تصمیم گیری در مورد استقبال از مهمان یا درگیر کردن خود در موقعیتی، تماشا کند و منتظر بماند. طبیعت آرام او باعث می شود تا زمانی که شما در حال به دست آوردن پول برای خوراکی ها و اسباب بازی های او هستید، تنها در خانه بماند، اما او مخالفتی با همنشینی با گربه یا سگ دیگر نخواهد داشت. همین طبیعت خوب او را به یک همراه خوب برای یک علاقه مندان به RV یا راننده کامیون های مسافت طولانی تبدیل می کند. تا زمانی که روال روزانه او را مشابه نگه دارید، او یک کمپینگ شاد خواهد بود.

روحیه ای مودبانه و آفتابی دارد که زندگی با او را لذت بخش می کند. این گربه ای است که تمام تلاش خود را می کند تا قوانین را رعایت کند. همیشه با او مهربانانه و صبورانه رفتار کنید و با یک دوست مادام العمر پاداش خواهید گرفت.

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. به طور کلی سالم است، اما مشکلات زیر در نژاد دیده شده است.

لوکساسیون کشکک یک دررفتگی ارثی کاسه زانو است که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. لوکساسیون خفیف کشکک به ندرت باعث ایجاد مشکل می شود. موارد شدید باعث لنگش می شود، اما با جراحی قابل کاهش است.

اهمیت دادن

مراقبت از کت کوتاه و ضخیم Chartreux با مسواک زدن هفتگی آسان است. کت در بهار می ریزد و ممکن است در این مدت نیاز به مسواک زدن اضافی داشته باشد.

حمام به ندرت ضروری است. اگر Chartreux شما نیاز به حمام دارد، به یاد داشته باشید که خیس شدن کت ضد آب به اندازه کافی برای حمام کردن ممکن است زمان ببرد.

برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید. بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. ناخن ها را هر دو هفته یکبار کوتاه کنید. گوشه های چشم را با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشید. هر هفته گوش ها را چک کنید. اگر کثیف به نظر می رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. از استفاده از سواب های پنبه ای که می تواند به داخل گوش آسیب برساند، خودداری کنید.

جعبه زباله Chartreux را کاملا تمیز نگه دارید. گربه ها در مورد بهداشت حمام بسیار خاص هستند.

این ایده خوبی است که یک گربه را فقط در داخل خانه نگه دارید تا از او در برابر بیماری های منتشر شده توسط گربه های دیگر، حملات سگ ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به خارج از منزل می روند، مانند برخورد با ماشین، با آن روبرو هستند. Chartreux  که به خارج از منزل می رود همچنین در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی است که دوست دارد بدون پرداخت هزینه آن گربه ای به این زیبایی داشته باشد.

رنگ کت و آرایش

Chartreux  دارای بدنه قوی و قدرتمند مانند یک گربه کار است که در یک پوشش کوتاه، ضخیم و ضد آب پیچیده شده است. علاوه بر خز زیبایش ، بارزترین ویژگی او چشمان نارنجی تیره اش است که در یک سر گرد و پهن است. او گونه های پر و حالتی شیرین و خندان دارد. گوش های متوسط ​​روی سر قرار می گیرند.

تیپ بدن او گاهی اوقات بدوی توصیف می شود، درشت و قوی با شانه های پهن و سینه عمیق. پاهای نسبتا کوتاه و استخوان ریز او بر روی پنجه های گرد و با اندازه متوسط ​​قرار دارد که تقریباً زیبا به نظر می رسند. یک دم پر جنب و جوش و انعطاف پذیر در پایه سنگین است و به سمت نوک بیضی شکل می رود.

اجازه ندهید بدن وسیع و توده عضلانی جامد او شما را فریب دهد. این یک گربه انعطاف پذیر و چابک است که معمولاً در زمان بلوغ وزنی بین ۷ تا ۱۶ پوند دارد. او را بلند کنید و ممکن است از سنگینی او شگفت زده شوید. chartreux  به کندی رشد می کند و به خصوص نرها ممکن است تا سن ۴ یا ۵ سالگی به اندازه کامل خود نرسند.

کت دوتایی متوسط ​​کوتاه بافت کمی پشمالو دارد که بسته به سن و جنسیت گربه و همچنین آب و هوایی که در آن زندگی می کند متفاوت است. به عنوان مثال، نرهای بالغ سنگین‌ترین کت‌ها را دارند، در حالی که ماده‌ها یا گربه‌های جوان ممکن است کتی نازک‌تر یا ابریشمی داشته باشند.

کت می تواند هر سایه ای از خاکستری آبی باشد. نوک خز طوری به نظر می رسد که گویی به آرامی با نقره برس خورده است. بچه گربه‌ها ممکن است اثر ضعیفی از علامت‌های زبانه‌ای (که به آن مانع ارواح می‌گویند) یا حلقه‌های دم داشته باشند، اما تا زمانی که بالغ شوند، کت باید رنگ روشن و یکدستی داشته باشد. تکمیل این ظاهر چرم بینی خاکستری تخته‌ای، لب‌های آبی و پدهای پنجه‌ای به رنگ رز است.

کودکان و سایر حیوانات خانگی

Chartreux  بردبار و ملایم به خوبی در خانه با کودکان جا می شود. اگر رفتاری که با او انجام می شود را دوست نداشته باشد، به احتمال زیاد دور می شود تا خراشیدن. والدین با فرزندان خردسال باید همیشه بر تعاملات نظارت کنند تا مطمئن شوند که با گربه بدرفتاری نمی شود.

او خوشحال است که با سگ های گربه پسند نیز زندگی می کند، به لطف رفتار دوستانه اش. حیوانات خانگی را به آرامی و در شرایط کنترل شده معرفی کنید تا مطمئن شوید که آنها یاد می گیرند که با هم کنار بیایند.

گروه های نجات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *