نژاد Cornish Rex

Cornish-Rex-cat-pic

اگر توهین آمیز نبود، ممکن است منصفانه باشد که کورنیش رکس را به عنوان “سگ” توصیف کنیم، چرا که او یک رتریور مایل به اسباب بازی های پرتاب است.

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

صدای برخی از نژادها بیشتر از بقیه با صدای میو، یغ و پچ پچ کردن است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه” مستمر شما را دیوانه می کند، گربه ای را در نظر بگیرید که احتمال گپ زدن کمتری دارد.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

گربه‌های غریبه‌پسند با نگاهی کنجکاو یا بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. دیگران خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می شوند یا به اتاق دیگری می روند. با این حال، فرقی نمی کند که چه نژادی باشد، گربه ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه ها بهتر پاسخ می دهد.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

برخی از نژادهای گربه باهوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۱۱ تا ۱۵ سال

طول:

کوچک

وزن:

۶ تا ۱۰ پوند

اصل و نسب:

انگلستان

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

کورنوال نوعی گوشه جادویی بریتانیای کبیر است. این زادگاه شاه آرتور بود و زادگاه یکی از غیرمعمول ترین و جالب ترین نژادهای گربه موجود بود: رکس کورنیش با روکش فرفری. یک بچه گربه با روکش مجعد در سال ۱۹۵۰ از یک گربه لاک پشتی مو کوتاه و سفید به نام سرنا متولد شد که متعلق به نینا انیسمور و وینیفرد مکالیستر بود. چهار بچه گربه دیگر در بستر موهای کوتاهی داشتند، بنابراین کالی‌بونکر، همانطور که نامش را می‌بردند، به خاطر کت عجیبش که نتیجه یک جهش طبیعی خود به خودی بود، متمایز بود. همانطور که اغلب اتفاق می‌افتد، پدر این بستر ناشناس بود، اگرچه احتمال می‌رفت که او جینجر باشد، یک تابی قرمز مو کوتاه که برادر سرنا بود.

پس از دریافت مشاوره در مورد چگونگی ایجاد این ویژگی جدید، انیسمور تلاش کرد تا تعداد بیشتری از بچه گربه ها را تولید کند، آنها را به یکدیگر پرورش دهد و به گربه های مو کوتاه تبدیل شود. او تا حدودی موفق بود و گربه‌ای به نام پولدو و دخترش لا مورنا کوو را پرورش داد، که هر دو در توسعه بعدی این نژاد که بعد از زادگاهش و نوع پوششش که از نظر بافت مشابه، کورنیش رکس نامیده شد، کمک کردند.

LaMorna Cove  به ایالات متحده صادر شده بود، و بچه گربه های او – از پرورش با پولدو قبل از سفر خود به آن طرف برکه – به ایجاد این نژاد در ایالات متحده کمک کردند. به دلیل کمبود جوجه های پرورشی، گربه ها در ایالات متحده به سیامی منتقل شدند. یکی از پسران پولدو، شام پین چاس، در سال ۱۹۶۰ در بریتانیای کبیر بستری به دنیا آورد و این نژاد را در سرزمین مادری خود زنده نگه داشت. همچنین تولد دو بچه گربه با روکش فرفری در آلمان شرقی به بقای آن کمک کرد که مشخص شد جهش مشابهی با جهش کورنیش رکس دارند.

انجمن گربه‌پسندان آمریکا و انجمن گربه‌های کانادا، کورنیش رکس را در سال ۱۹۶۳ و پس از آن انجمن گربه‌پرستان در سال ۱۹۶۴ به رسمیت شناختند. این نژاد در حال حاضر توسط تمام ثبت‌های گربه به رسمیت شناخته شده است.

اندازه

کورنیش رکس معمولاً ۶ تا ۱۰ پوند وزن دارد.

شخصیت

کورنیش رکس زیبا و باصفا به نظر می رسد، اما سپس حس شوخ طبعی و عشق توجه این گربه جذاب و بسیار باهوش را فرا می گیرد و او روی صحنه می رود، آماده است تا پیانو بزند، ترفندها را اجرا کند، یا تماشاگران را با توانایی خود در طاق خرک شگفت زده کند. بالاترین نقطه اتاق انگشتان بلند پاها او را قادر می سازند تا اشیا را به طرز ماهرانه ای دستکاری کند و درها و کابینت ها را به راحتی باز کند. مطمئن شوید که هر چیزی را که نمی‌خواهید او داشته باشد را با خیال راحت کنار می‌گذارید (و اجازه ندهید شما را در حال انجام آن ببیند).

این یک گربه با اعتماد به نفس است که مردم را دوست دارد و آنها را دنبال می کند و منتظر هر فرصتی برای نشستن در دامان یا بوسیدن است. او از دست‌کاری لذت می‌برد و به راحتی می‌توان او را نزد دامپزشک برد یا او را برای کار درمانی آموزش داد.

اگر توهین آمیز نبود، ممکن است منصفانه باشد که کورنیش رکس را به عنوان “دگلیک” توصیف کنیم. این شامل تمایل او برای بازیابی اسباب بازی هایی است که پرتاب می شوند. او سرعتی شبیه به یک سگ دیدنی دارد، اما با خلق و خوی آرام این سگ دیدنی موافق نیست. کورنیش رکس بسیار فعال است و همیشه در حال حرکت است. سرعت و نمای بیرونی براق او یادآور یک ماشین مسابقه ای تنظیم شده با استارت سریع و توانایی پیچیدن است. اگرچه او مهربان و ملایم است، اما برای کسی که یک گربه آرام و زینتی می خواهد انتخاب نمی شود. صدای او از شیرین تا تند متغیر است، و اگرچه او به اندازه جدش سیامی پرحرف نیست ، اگر احساس کند که باید نظرش را بیان کند، در واقع به گفتگو ادامه خواهد داد.

کورنیش رکس نگرش بچه گربه مانند خود را تا سنین بالا حفظ می کند. او هرگز تمایل به تعامل با مردم را از دست نمی دهد و برای خانه ای مناسب است که در آن عشق و همراهی دائمی را که می خواهد دریافت کند.

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. کورنیش رکس به طور کلی سالم است، اما بیماری های زیر در این نژاد دیده شده است:

هیپوتریکوزیس مادرزادی که به عنوان طاسی ارثی شناخته می شود، وضعیتی است که احتمالاً نتیجه یک ژن مغلوب ارثی است. کورنیش رکس به طور طبیعی دارای پوشش بسیار ظریفی است، اما آنهایی که موهای کمتری نسبت به نژاد معمولی دارند، کمپوست در نظر گرفته می شوند.

فتق ناف، که زمانی رخ می دهد که نقص در دیواره شکم – نزدیک ناف، از این رو نام آن – به بخشی از روده یا سایر اندام های شکمی اجازه می دهد تا از دیواره شکم بیرون بزنند. آخرین گزارش شناخته شده از فتق ناف در این نژاد مربوط به سال ۱۹۹۷ است. فتق ناف همچنین می تواند علل غیر ژنتیکی داشته باشد.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، نوعی بیماری قلبی است که در برخی از نژادهای گربه مانند مین کون به ارث می رسد. وراثت پذیری در کورنیش رکس ثابت نشده است.

اهمیت دادن

نظافت کورنیش رکس معمولاً به آسانی برس کشیدن دست روی کت او است. با این حال، برخی از گربه‌های کورنیش رکس کت بلندتر یا پشمی‌تری دارند و ممکن است به کمک یک برس نرم یا شانه دندانه‌ای ظریف نیاز داشته باشند تا کتشان مرتب به نظر برسد. به آرامی آرایش کنید تا موهای ظریف را نشکنید. بهترین چیز در مورد کت کورنیش رکس این است که موها به قدری ظریف هستند که روی لباس و مبلمان چندان به چشم نمی آیند.

حمام کردن به ندرت ضروری است مگر اینکه گربه سفید باشد یا مقدار زیادی سفیدی روی کت داشته باشد. این گربه‌ها اگر مرتباً حمام نشوند، می‌توانند بدحال به نظر برسند.

برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید. بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. گوشه چشم را هر روز با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشید. هر هفته گوش ها را چک کنید. اگر کثیف به نظر می رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. از استفاده از سواب های پنبه ای که می تواند به داخل گوش آسیب برساند، خودداری کنید.

جعبه زباله را کاملا تمیز نگه دارید. مانند همه گربه ها، کورنیش رکس در مورد بهداشت حمام بسیار خاص است.

کورنیش رکس در لمس احساس گرما می کند، اما او همیشه به دنبال گرما است. . اگر شما سرد هستید، احتمالا او هم سرد است. برای او یک یا دو ژاکت خوب بخرید تا گرما را حفظ کند.

ایده خوبی است که کورنیش رکس را فقط به عنوان یک گربه در داخل خانه نگهداری کنید تا از او در برابر بیماری های منتشر شده توسط گربه های دیگر، حملات سگ ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به خارج از منزل می روند ، مانند برخورد با ماشین، با آن روبرو هستند. کورنیش رکس که به خارج از منزل می رود نیز در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی است که دوست دارد چنین گربه غیرمعمولی بدون پرداخت هزینه داشته باشد. در صورت امکان، کورنیش رکس خود را یک محوطه بیرونی بزرگ بسازید که بتواند با خیال راحت بپرد و بالا برود. اگر Cornish REx شما دارای محفظه ای در فضای باز است که امکان حمام آفتاب را فراهم می کند، برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، حتما از کرم ضد آفتاب مناسب برای گربه روی بدن او استفاده کنید.

رنگ کت و آرایش

کورنیش رکس با کت مخملی له شده، بدن خشن، باریک و سبیل های مجعدش، یک گربه شیک پوش است. او علاوه بر خز نرم و مواج و بدن منحنی اش، با سر کوچک و تخم مرغی شکلش که تقریباً یک سوم از پهنای آن بلندتر است، متمایز می شود. از ویژگی‌های صورت او می‌توان به پیشانی گرد، گونه‌های بلند یک سوپرمدل، بینی رومی با پل برجسته و چشم‌های بیضی شکل که کمی به سمت بالا متمایل می‌شود، اشاره کرد. گوش های بزرگی روی سر نشسته اند که به نظر می رسد می توانند سیگنال های ماهواره ای را جذب کنند.

بدنه متمایز، هدیه ای از اجداد سیامی کورنیش رکس، از قوس ها و منحنی های زیبا تشکیل شده است. از یک نیم تنه بلند و باریک، یک سینه عمیق، یک پشت قوس طبیعی و یک شکم تشکیل شده است که به آرامی به سمت بالا خم می شود و یک خط کمر کوچک را تشکیل می دهد. لگن عضلانی، ران ها و انتهای عقب باعث جهش بزرگ کورنیش رکس می شود. هنگام فرود از او پاهای بلند و باریک و پنجه های ظریف و کمی بیضی شکل حمایت می کنند. یک دم بلند و منعطف به سمت انتها باریک می شود. بدن منحنی و باریک او ممکن است کورنیش رکس سایز متوسط ​​را ظریف به نظر برساند، اما هنگام برداشتن به طرز شگفت آوری سنگین است. او معمولاً ۶ تا ۱۰ پوند وزن دارد.

فرهای کورنیش رکس در بدو تولد وجود دارند. برخی از بچه گربه ها مرحله ای را می گذرانند که در طی آن کت صاف و جیر مانند است، اما با بالغ شدن کت دوباره مواج می شود. در بزرگسالی، معمولاً بین ۱۸ ماهگی تا سه سالگی، کت کوتاه، نرم و ابریشمی است، بدون موهای محافظ خشن. خز به شکل امواج محکم نزدیک بدن قرار گرفته است، مانند مدل موی مارسل یک ستاره سینمای دهه ۱۹۴۰. در جاهایی نباید پراکنده یا خالی باشد.

این کت در رنگ ها و طرح های فراوان عرضه می شود. رنگ های ثابت سفید، سیاه، آبی، قرمز، کرم، شکلاتی و اسطوخودوس هستند. آنها همچنین در رنگ ها و الگوهای مختلف زبانه ای، لاک پشتی، کالیکو، دو رنگ و الگوهای نوک تیز وجود دارند که فقط چند مورد را نام می برند. بسته به رنگ کت، چشم ها ممکن است طلایی، سبز یا فندقی باشد.

کودکان و سایر حیوانات خانگی

کورنیش رکس فعال و اجتماعی یک انتخاب عالی برای خانواده هایی با کودکان و سگ های گربه پسند است. او مانند هر رتریور بازی می کند، ترفندها را به راحتی یاد می گیرد و از توجه کودکانی که با او مودبانه و با احترام رفتار می کنند، دوست دارد. حیوانات خانگی را به آرامی و در شرایط کنترل شده معرفی کنید تا مطمئن شوید که آنها یاد می گیرند که با هم کنار بیایند.

گروه های نجات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *