نژاد Exotic

Exotic-cat-pic

Exotic شیرین، مطیع و ساکت است، اما این تصور را نداشته باشید که او صرفاً زینتی برای خانه است. او دوست دارد زمانی که در دامانش نشسته یا نوازش نمی شود، بازی کند.

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

صدای برخی از نژادها بیشتر از بقیه با صدای میو، یغ و پچ پچ کردن است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه” مستمر شما را دیوانه می کند، گربه ای را در نظر بگیرید که احتمال گپ زدن کمتری دارد.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

برخی از نژادهای گربه باهوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۸ تا ۱۵ سال

طول:

متوسط

وزن:

۷ تا ۱۲ پوند

اصل و نسب:

ایالات متحده

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

اگر ایرانی گربه ای است با لباس شب پر زرق و برق، اگزادیک همان ایرانی است که تا کت هایش برهنه شده است. یا به اختصار Exotic  یک کت ایرانی متفاوت است. نژاد جدید ابتدا در دهه ۱۹۵۰ با تلاقی نژاد پرشین با مو کوتاه آمریکایی و بعداً نژادهای مو کوتاه دیگر مانند برمه و روسی بلو شروع به توسعه کرد ، سپس پس از به دست آمدن کت کوتاه به ایرانی ها بازگشت. نتیجه نهایی گربه ای با ویژگی ها و شخصیت مشابه ایرانی بود، اما در یک کت کوتاه، مجلل و راحت پیچیده شده بود.

صلیب که در ابتدا قرار بود رنگ نقره‌ای و چشم‌های سبز برجسته ایرانی را به موهای کوتاه آمریکایی بیاورد، در ابتدا بحث‌برانگیز بود، اما پرورش دهندگان ایرانی شیفته ظاهر جدید شدند و شروع به همکاری در توسعه چیزی کردند که به آن معروف شد.

انجمن طرفداران گربه این نژاد را در سال ۱۹۶۷ به رسمیت شناخت و آن را عجیب و غریب نامید. در برخی دیگر از انجمن‌ها، برای متمایز کردن آن از موهای بلند عجیب و غریب که گاهی در بسترهای عجیب و غریب ظاهر می‌شوند و توسط برخی انجمن‌ها به‌عنوان یک نژاد مخصوص به خود در نظر گرفته می‌شوند، به آن «موهای کوتاه» می‌گویند. انجمن بین المللی گربه در سال ۱۹۷۹ این نژاد را به عنوان مو کوتاه عجیب و غریب به رسمیت شناخت. عجیب و غریب این روزها فقط به ایرانی ها و هیمالیاها می رسد، نه نژادهای مو کوتاه.

 

اندازه

این یک گربه با جثه متوسط ​​است. اگزادیک ها معمولاً محدوده وزنی بین ۷ تا ۱۲ پوند دارند.

 

شخصیت

عجیب و غریب مانند ایرانی شیرین، مطیع و آرام است، اما این تصور را نداشته باشید که او صرفاً زینتی برای خانه است. . او دوست دارد زمانی که در دامانش نشسته یا نوازش نمی شود، بازی کند. اگزادیک ها به فعال بودن و کنجکاوی تر از خواهر و برادرهای ایرانی خود شهرت دارند و بیشتر برای یک خانواده فعال مناسب هستند. برخی می گویند نرها شیرین تر و مهربون تر از ماده ها هستند که گاهی اوقات آنها را گوشه گیر توصیف می کنند .

عجیب و غریب ها تا زمانی که با اسباب‌بازی‌ها بازی می‌کنید لذت می‌برند، اما می‌توانند وقتی افرادشان مشغول یا دور هستند، خود را سرگرم کنند. آنها با وفاداری اعضای خانواده را دنبال می کنند و صبورانه منتظر هستند تا توجهی به آنها جلب شود. صدای عجیب و غریب کمتر شنیده می شوند، اما وقتی صحبت می کنند با صدایی ملایم، دلنشین و موزیکال است. نیازهای یک Exotic ساده است: وعده های غذایی معمولی، کمی زمان بازی با ماوس گربه ای یا تیزر پر، و مقدار زیادی عشق، که چندین برابر برگردانده می شود.

 

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. اگزادیک ها اگرچه زیبا و شیرین هستند، اما مستعد ابتلا به تعدادی از مشکلات سلامتی بالقوه هستند که بیشتر به ساختار صورت آنها مربوط می شود:

مشکل تنفس یا تنفس پر سر و صدا ناشی از منقبض شدن سوراخ های بینی

مال اکلوژن های دندانی، یعنی دندان ها به خوبی به هم متصل نمی شوند

پارگی بیش از حد

بیماری های چشمی مانند چشم گیلاسی و آنتروپیون

حساسیت به حرارت

بیماری کلیه پلی کیستیک که آزمایش ژنتیکی برای آن در دسترس است

استعداد ابتلا به کرم حلقوی ، یک عفونت قارچی

سبوره اولئوسا، یک بیماری پوستی که باعث خارش، قرمزی و ریزش مو می شود

 

اهمیت دادن

اگزادیک اغلب به «پارسی مرد تنبل» لقب داده می شود. اگزادیک را دو بار در هفته شانه کنید تا موهای مرده از بین برود و کت براق و سالم بماند. حمام ماهانه ایده خوبی است. مطمئن شوید که گربه را کاملا سشوار کنید.

ریزش بیش از حد اشک می تواند در این نژاد مشکل ساز باشد، بنابراین گوشه چشم را روزانه تمیز کنید تا از ایجاد لکه زیر چشم جلوگیری کنید. برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید. بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است.

این ایده خوبی است که یک گربه عجیب و غریب را فقط در داخل خانه نگهداری کنید. او اهل خراش دادن نیست و در برابر سایر گربه‌ها، سگ‌ها و سایر خطراتی که گربه‌هایی که بیرون می‌روند با آن روبرو هستند، عملکرد ضعیفی دارد. گربه خارجی که به خارج از منزل می روند نیز در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی هستند که دوست دارند چنین گربه زیبایی را بدون پرداخت هزینه داشته باشند.

 

رنگ کت و آرایش

از همه جهات به جز طول کت، Exotic  بیان شیرین پرشین و خطوط گرد نرم را به اشتراک می گذارد. دارای سر بزرگ و گرد است. چشم های بزرگ و گرد؛ بینی کوتاه؛ گونه های پر؛ و گوش های کوچک با نوک گرد. سر توسط یک گردن کوتاه و ضخیم و یک بدن فریبنده محکم و عضلانی پشتیبانی می شود – نوعی که به عنوان “کابی” شناخته می شود. پاهای اگزادیک کوتاه، ضخیم و قوی با پنجه های بزرگ، گرد و محکم است. . دم کوتاه اما متناسب با طول بدن گربه است .

یک کت نرم، ضخیم و مخملی با قد متوسط ​​با یک زیرپوش غلیظ و ضخیم ظاهر Exotic را کامل می کند. خرطوم یا دم پر مانند پرشین را ندارد.

اگزادیک ها در ظاهر متفاوتی هستند که به عنوان افراطی و سنتی شناخته می شوند. آنهایی که در رینگ نمایش دیده می شوند، چهره صاف تری دارند که ممکن است با مشکلات تنفسی همراه باشد. گربه‌هایی که ظاهر سنتی دارند ظاهری قدیمی‌تر دارند، با چهره‌ای که صاف نیست و بینی‌ای که در پایین‌تر روی صورت قرار می‌گیرد و «شکستگی» بیشتری دارد، که اجازه تنفس راحت‌تر را می‌دهد. آنها توسط انجمن گربه سنتی ثبت شده اند.

عجیب و غریب از تمام راه راه ها برای تنوع بی نهایت رنگ و الگوهای کت خود برجسته می شوند. تصور کنید، اگر می خواهید، هفت تقسیم رنگ ثابت – سفید، آبی، سیاه، قرمز، کرم، شکلاتی و یاسی – به اضافه رنگ های تقسیم نقره ای و طلایی چینچیلا و نقره ای سایه دار یا چینچیلا طلایی و آبی و نقره ای سایه دار آبی یا طلایی و سپس تقسیم بندی های سایه دار، دودی، زبانه ای، کالیکو، پاره رنگ و دو رنگ وجود دارد. این بدون احتساب الگوهای نوک تیز مختلف هیمالیا است.

رنگ چشم مربوط به رنگ کت است. برای مثال، اگزادیک‌های سفید دارای چشم‌های مسی آبی تیره یا درخشان، یا چشم‌های عجیب و غریب هستند – یکی مسی و دیگری آبی. سایر اگزادیک های تک رنگ چشم های مسی درخشانی دارند. پارسیان نقره ای و طلایی چشم سبز یا سبز آبی دارند.

 

کودکان و سایر حیوانات خانگی

اگزاتیک ها سازگار هستند و می توانند در خانه هایی با کودکانی که رفتار خوبی با آنها دارند خوب عمل کنند. آنها همچنین با سگ های گربه پسند کنار می آیند .

 

گروه های نجات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *