نژاد Javanese

abyssinian-cat-pic

جاوه ای بسیار باهوش، چابک و ورزشکار است و عاشق بازی است.

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

صدای برخی از نژادها بیشتر از بقیه با صدای میو، یغ و پچ پچ کردن است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه” مستمر شما را دیوانه می کند، گربه ای را در نظر بگیرید که احتمال گپ زدن کمتری دارد.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

گربه‌های غریبه‌پسند با نگاهی کنجکاو یا بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. دیگران خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می شوند یا به اتاق دیگری می روند. با این حال، فرقی نمی کند که چه نژادی باشد، گربه ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه ها بهتر پاسخ می دهد.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

برخی از نژادهای گربه باهوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۱۰ تا ۱۵ سال

طول:

کوچک تا متوسط

وزن:

۵ تا ۱۰ پوند

اصل و نسب:

ایالات متحده و کانادا

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

جاوایی گونه‌ای از سیامی‌های مو بلند است که در رنگ‌های Colorpoint  لباس می‌پوشند. او از پایه سیامی، کالرپوینت و بالی توسعه یافت. گربه‌ها در واقع از جاوا نمی‌آیند، اما نام عجیبی به آن‌ها داده شد، زیرا جاوا خواهر جزیره بالی است، که با توجه به رابطه این نژاد با بالی‌ها (که اتفاقاً از بالی نمی‌آید) لمس خوبی بود. در ابتدا، انجمن گربه‌پرستان، جاوه‌ها را به‌عنوان یک نژاد متمایز دسته‌بندی کرد که از نظر رنگ از بالی‌ها جدا می‌شد، اما در سال ۲۰۰۸ جاوه‌ها به‌عنوان تقسیم‌بندی از نژاد بالی اعلام شدند. انجمن بین‌المللی گربه‌ها همچنین جاوه‌ها را گونه‌ای از نژادهای بالی می‌دانند و هر دو را در گروه نژادهای سیامی خود قرار می‌دهند. جاوه ها ممکن است به بالی، سیامی، مو کوتاه رنگ پوینت و موی بلند شرقی تقسیم شوند.

 

اندازه

جاوه گربه هایی با جثه متوسط ​​هستند که معمولاً ۵ تا ۱۰ پوند وزن دارند.

 

شخصیت

سیامی و جاوه ممکن است از نظر طول و رنگ کت متفاوت باشند، اما در زیر پوست آنها یکسان هستند. جاوه ای ها به شدت به مردم خود علاقه دارند. آنها دوست دارند “مفید” باشند و شما را دنبال می کنند و بر هر حرکت شما نظارت می کنند. وقتی نشسته اید، یک جاوه ای در بغل شما خواهد بود و شب ها با شما در رختخواب خواهد بود، احتمالاً زیر روکش ها و سرش روی بالش است. او اغلب زیر پا است، بنابراین ممکن است بهترین انتخاب برای افرادی نباشد که روی پاهای خود ثابت نیستند یا از واکر یا عصا استفاده می کنند.

یک جاوه ای شاید به اندازه سیامی خویشاوندش پر سر و صدا نباشد ، اما قطعاً به همان اندازه صاحب نظر است. او دقیقاً به شما خواهد گفت که چه فکر می کند و از شما انتظار دارد که به توصیه او توجه کنید و عمل کنید. همچنین می‌توانید روی او حساب کنید که به بازدیدکنندگان «همه چیز را بگوید»، بنابراین سپاسگزار باشید که بیشتر مردم به زبان جاوه‌ای صحبت نمی‌کنند.

جاوه ای بسیار باهوش، چابک و ورزشکار است و عاشق بازی کردن است. مغز او را با اسباب‌بازی‌های معمایی فعال نگه دارید و بدنش را با اسباب‌بازی‌هایی که می‌تواند تعقیب کند و یک درخت گربه بزرگ که می‌تواند از آن بالا برود ورزش کند. او بازی کردن را دوست دارد، حاضر است روی یک افسار راه برود و حقه ها را به راحتی یاد می گیرد. او همچنین خود مربی خوبی است و ممکن است قبل از اینکه متوجه شوید خانه شما را اداره می کند. هرگز او را بدون هیچ گونه سرگرمی رها نکنید، وگرنه احتمالاً به خانه می‌آیید و متوجه می‌شوید که DVR  شما را برای ضبط فقط نمایش‌های طبیعت دوباره برنامه‌ریزی کرده است یا حداقل تصمیم گرفته است که رول‌های دستمال توالت و جعبه‌های دستمال کاغذی شما خالی به نظر برسند.

اگر زندگی با افراد پرمشغله پرحرفی شما را دیوانه می کند، جاوه ای نگیرید. از طرف دیگر، اگر از داشتن کسی برای صحبت در طول روز لذت می برید، جاوه ای ها می توانند بهترین دوست شما باشند. فقط مطمئن باشید که زمانی برای گذراندن با این گربه خواستار و اجتماعی دارید. جاوه ای ها بدشان نمی آید که در طول روز در خانه بمانند تا زمانی که برای خرید غذای گربه پول به دست آورید، اما از شما انتظار دارند زمانی که در خانه هستید به آنها اختصاص دهید. گرفتن دو تا از آنها می تواند هوشمندانه باشد تا بتوانند با یکدیگر همراهی کنند.

اگر مشتاق هستید که با گربه خود وقت بگذرانید و با آن تعامل داشته باشید، جاوه ای را انتخاب کنید. این یک گربه سان وفادار و دوست داشتنی است که اگر کم توجه شود یا به او توجه نشود، دم کرده و کاج می کند. با این حال، در خانه مناسب، او سال ها رشد می کند.

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. همان مشکلاتی که ممکن است سیامی ها را تحت تأثیر قرار دهد می تواند جاوه ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد، از جمله موارد زیر:

آمیلوئیدوز، بیماری که زمانی رخ می‌دهد که نوعی پروتئین به نام آمیلوئید در اندام‌های بدن، عمدتاً کبد در اعضای خانواده سیامی، رسوب می‌کند.

آسم/بیماری برونش

نقایص مادرزادی قلب مانند تنگی آئورت

چشم های ضربدری

بیماری های گوارشی مانند مگا مری

سندرم هایپرستزی، یک مشکل عصبی که می‌تواند باعث شود گربه‌ها بیش از حد خود را اصلاح کنند و منجر به ریزش مو شوند و به‌ویژه زمانی که آنها را لمس یا نوازش می‌کنند، دیوانه‌وار عمل کنند.

لنفوم

نیستاگموس، یک اختلال عصبی است که باعث حرکت سریع غیرارادی چشم می شود

آتروفی پیشرونده شبکیه، که آزمایش ژنتیکی برای آن در دسترس است

 

اهمیت دادن

کت ظریف و ابریشمی جاوه به راحتی مراقبت می شود. آن را یک یا دو بار در هفته با یک شانه فولادی ضد زنگ شانه کنید تا موهای مرده از بین برود. حمام به ندرت ضروری است.

برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید. بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. گوشه های چشم را با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشید. هر هفته گوش ها را چک کنید . اگر کثیف به نظر می رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. از استفاده از سواب های پنبه ای که می تواند به داخل گوش آسیب برساند، خودداری کنید.

جعبه زباله را کاملا تمیز نگه دارید. مانند همه گربه ها، جاوه ای ها در مورد بهداشت حمام بسیار خاص هستند.

این ایده خوبی است که یک گربه جاوه ای را فقط در داخل خانه نگهداری کنید تا از او در برابر بیماری هایی که توسط گربه های دیگر منتشر می شود، حملات سگ ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به خارج از منزل می روند با آن مواجه هستند ، مانند برخورد با ماشین محافظت کنید. جاوه هایی که به خارج از منزل می روند نیز در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی هستند که دوست دارند چنین گربه زیبایی را بدون پرداخت هزینه داشته باشند.

رنگ کت و آرایش

به جز رنگ و طول کت، سیامی و جاوه قابل تشخیص نیستند، بدنی صاف اما عضلانی با خطوط بلند و سر گوه ای شکل که از نقطه باریک بینی به سمت بیرون تا نوک گوش ها دراز و باریک است. تشکیل مثلث گوش‌های بزرگ غیرمعمول در قاعده پهن و در نوک آن‌ها نوک تیز هستند و به آن‌ها شکل مثلثی شبیه سر می‌دهند. چشم های سایز متوسط ​​بادامی شکل هستند. بدن اغلب به صورت لوله ای توصیف می شود و توسط پاهای بلند و باریک پشتیبانی می شود و پاهای عقبی بالاتر از پاهای جلویی است. جاوه ای ها روی پنجه های کوچک و خوش رنگ و بیضی شکل راه می روند و دم بلند و باریکی را می چرخانند که تا نقطه ظریفی باریک می شود. ظاهر بدن با کتی با قد متوسط ​​که ظریف و ابریشمی است، نرم می شود. بلندترین آن روی دم پر شده است.

تفاوت دیگر جاوه با سیامی در رنگ های نقطه ای است که در این نژاد دیده می شود. نقاط تیره‌تر صورت، گوش‌ها، پنجه‌ها و دم به رنگ‌های یکدست مانند قرمز و کرم، به‌علاوه رنگ‌های مختلف نقطه سیاه گوش، از جمله نقطه سیاه‌گوش مهر و نقطه توری مهر، و نقاط رنگارنگ مانند شکلاتی -تورتی و یاسی و کرم رنگ هستند. چشم ها همیشه آبی عمیق و زنده هستند.

 

کودکان و سایر حیوانات خانگی

جاوای فعال و اجتماعی یک انتخاب عالی برای خانواده های دارای بچه و سگ های گربه پسند است. او مانند هر رتریور بازی می کند، ترفندها را به راحتی یاد می گیرد و از توجه کودکانی که با او مودبانه و با احترام رفتار می کنند، دوست دارد. او با گربه‌ها و سگ‌هایی که به اقتدار او احترام می‌گذارند، با آرامش زندگی می‌کند. همیشه حیوانات خانگی را به آرامی و در شرایط کنترل شده معرفی کنید تا مطمئن شوید که آنها یاد می گیرند که با هم کنار بیایند.

 

گروه های نجات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *