نژاد Savannah

abyssinian-cat-pic

ساوانا که ترکیبی از یک گربه سان اهلی و یک گربه وحشی آفریقایی با جثه متوسط ​​است، همراهی چالش برانگیز و ارزشمند است.

اگر می‌خواهید گربه‌ای کم‌انرژی در طول روز در نت‌فلیکس بغل شود، در مورد پذیرش گربه ساوانا دو بار فکر کنید. این نژاد انرژی زیادی دارد و نیاز به تحریک فیزیکی و ذهنی دارد.

اگر فعالیت مورد نیاز خود را انجام ندهند، ممکن است حوصله شان سر برود و خود را سرگرم کنند – که می تواند به معنای رفتارهای مخرب و ناخواسته در اطراف خانه باشد.

برای یک انسان کوشا که نیازهای این گربه را برآورده می‌کند، ساوانا یک عضو خانواده فعال و سرگرم‌کننده را می‌سازد که محبت زیادی دارد.

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

صدای برخی از نژادها بیشتر از بقیه با صدای میو، یغ و پچ پچ کردن است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه” مستمر شما را دیوانه می کند، گربه ای را در نظر بگیرید که احتمال گپ زدن کمتری دارد.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

گربه‌های غریبه‌پسند با نگاهی کنجکاو یا بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. دیگران خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می شوند یا به اتاق دیگری می روند. با این حال، فرقی نمی کند که چه نژادی باشد، گربه ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه ها بهتر پاسخ می دهد.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

برخی از نژادهای گربه باهوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۱۷ تا ۲۰ سال

طول:

۱۳ تا ۲۰ اینچ بدون احتساب دم

وزن:

۸ تا ۲۰ پوند

اصل و نسب:

ایالات متحده آمریکا

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

ساوانا پس از تلاقی یک گربه خانگی با یک سرول – یک گربه وحشی آفریقایی متوسط ​​- در ۷ آوریل ۱۹۸۶ یک بچه گربه به دنیا آورد. این بچه گربه ساوانا نام داشت. پس از شنیدن در مورد او، پرورش دهندگان پاتریک کلی و جویس سروف نیروهای خود را برای ایجاد یک نژاد جدید ملحق کردند.

در میان نژادهایی که به توسعه ساوانا کمک کردند، نژادهای گربه خالدار مانند بنگال و مائو مصری بودند. مو کوتاه شرقی ; و چند مدل مو کوتاه خانگی متوسط ​​جو. اکنون که نژاد مستقر شده است، عبور از خارج مجاز نیست.

انجمن بین المللی گربه (TICA) ثبت ساواناها را در سال ۲۰۰۱ آغاز کرد. این سازمان در سال ۲۰۱۲ به این نژاد به رسمیت شناخت کامل – معروف به عنوان قهرمانی – اعطا کرد.

 

اندازه

ساوانا معمولاً به عنوان یک نژاد متوسط ​​توصیف می شود. وزن او می تواند بین ۸ تا ۲۰ پوند باشد، گاهی اوقات بیشتر. نرها بزرگتر از ماده ها هستند.

شخصیت

اگر می خواهید با یک گربه شیرین و آرام زندگی کنید، ساوانا نگیرید. این یک گربه سان فعال و ماجراجو است که از زندگی در مسیر سریع لذت می برد. بدن ورزشی او به او اجازه می دهد تا به مکان های بسیار مرتفع بپرد، و روحیه جستجوگر او را به پیاده روی با افسار، جستجوی آب برای بازی کردن و کاوش کامل محیط اطرافش سوق می دهد. این یک گربه با اعتماد به نفس، هوشیار، کنجکاو و دوستانه است.

در حالی که برخی از گربه‌ها در حال بازنشستگی هستند، بیشتر ساواناها میزبانان مهربانی هستند که از مهمانان شما با شکوه استقبال می‌کنند، و همچنین همراهان نزدیکی هستند که می‌خواهند زمانی را برای تعامل با شما بگذرانند. اگر با یکی از این گربه ها زندگی می کنید، مطمئن شوید که حس شوخ طبعی دارید. آنها بالاتر از شوخی با شما نیستند. برای گول زدن یک ساوانا به یک فرد بسیار باهوش نیاز است. ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از روشن شدن آب‌رسانی خصوصی خود، مدل شیر آب را تغییر دهید یا قفل‌های ضد کودک وصل کنید تا آنها را از کابینت دور نگه دارید.

محافظت از قطعات شکستنی را فراموش نکنید. آنها را در جایی که ساوانا نمی تواند آنها را از بین ببرد، بگذارید، زیرا او یکی از جهش های معروف خود را انجام می دهد، و اطمینان حاصل کنید که سیم های برق در برابر جویدن بچه گربه ها محافظت می شوند. برای ساوانا اسباب بازی هایی فراهم کنید که در مقابل بازی های خشن و بازی های تعاملی که ذهن او را به چالش می کشد مقاومت کند.

برای زندگی شاد با یک ساوانا، برنامه ریزی کنید که زمان زیادی را صرف تعامل با او کنید. مطمئن شوید که او اسباب‌بازی‌های جالبی دارد که وقتی شما در اطراف نیستید او را مشغول کند. وقتی کارهایی را انجام می دهد که شما دوست دارید به او جایزه بدهید و وقتی کارهایی را انجام می دهد که شما دوست ندارید انرژی و علایقش را تغییر دهید. وسایل خاص را با قرار دادن آنها دور از دسترس محافظت کنید. اگر همه اینها کار زیاد به نظر می رسد، گربه دیگری را انتخاب کنید.

 

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. با این حال، ساوانا به طور کلی سالم است و هیچ مشکل ژنتیکی شناخته شده ای ندارد. نقص‌های زیبایی ممکن است برخی از ساواناها را از رینگ نمایش دور نگه دارد، اما بر سلامتی یا توانایی او برای داشتن یک همراه عالی تأثیر نمی‌گذارد.

 

اهمیت دادن

کت کوتاه تا متوسط ​​ساوانا را یک یا دو بار در هفته برس بزنید تا موهای مرده از بین برود و چربی پوست پخش شود. برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید. بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است.

ایده خوبی است که برای ساوانا یک محفظه بزرگ در فضای باز تهیه کنید یا او را به عنوان یک گربه فقط در داخل خانه نگهداری کنید تا از شیوع بیماری توسط گربه های دیگر، حملات سگ ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به خارج از منزل می روند (مانند برخورد با ماشین). ساواناهایی که به خارج از منزل می روند نیز در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی هستند که دوست دارند یک گربه منحصر به فرد و زیبا بدون پرداخت هزینه برای آن داشته باشند.

توجه داشته باشید که برخی از شهرها یا ایالت ها قوانینی علیه نگهداری از حیوانات دورگه یا عجیب و غریب دارند. در حالی که گربه‌های ثبت‌شده در TICA کاملاً اهلی در نظر گرفته می‌شوند، نسل اول یا دوم ساوانا (به معنی گربه‌هایی که به‌عنوان والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ دارند) ممکن است با محدودیت‌هایی مواجه شوند. قبل از خرید ساوانا که ممکن است تحت قوانین حاکم بر هیبریدها قرار گیرد، قوانین منطقه خود را بررسی کنید.

 

رنگ کت و آرایش

ساوانا در چندین رنگ و الگوی مختلف وجود دارد: سیاه، قهوه ای، یا سیاه و سفید خالدار زبانه ای. خالدار نقره ای سیاه و سفید; و دود سیاه بیشتر آنها دارای لکه های سیاه یا قهوه ای تیره در زمینه های طلایی، کرم، شنی یا سفید هستند. آنها به دلیل نشانه های پررنگ و محکم خود که می توانند گرد، بیضی یا کشیده باشند متمایز می شوند. برخی از ساواناها دارای الگوی مرمری هستند که در آن لکه ها شبیه یک چشم گاو نر دراز است. از آنجایی که موهای کوتاه خانگی در اصل و نسب آنها شکل گرفته است، برخی از ساواناها دارای رنگ ها و الگوهایی هستند که در استانداردهای نژاد توضیح داده نشده است، از جمله شکلاتی، دارچینی، آبی، قرمز و رنگی. ساواناهایی که رنگ های غیر استاندارد دارند را می توان ثبت کرد اما نشان نداد.

سر مثلثی ساوانا توسط یک گردن بلند و بالای گوش های بزرگ و پهن است. چشم های سایز متوسط ​​می توانند هر رنگی باشند. چرم بینی از صورتی تا مشکی متغیر است، اما ساواناهای مشکی باید چرم بینی مشکی جامد داشته باشند. یک ساوانا دمی با طول متوسط ​​دارد.

اگر او یک ورزشکار بود، ساوانا قد بلند و لاغر به شدت توسط بهترین تیم های بسکتبال جذب می شد. قد غیرعادی او از اجداد خدمتکار پا درازش می آید.

تقریباً سه سال طول می کشد تا ساوانا به اندازه بزرگسالان برسد. بچه گربه ای که اندازه متوسط ​​به نظر می رسد ممکن است بعد از ۳ ماهگی قد خود را افزایش دهد. او معمولاً در سال اول قد خود را به دست می آورد و سپس در چند سال آینده بدنش پر می شود. واقعیت جالب: پاهای عقب کمی بلندتر از پاهای جلو هستند.

 

کودکان و سایر حیوانات خانگی

ساوانا فعال و اجتماعی انتخاب خوبی برای خانواده هایی با فرزندان بزرگتر و سگ های گربه پسند است. او دوست دارد بازی کند، حقه ها را به راحتی یاد می گیرد، اغلب مایل است با بند راه برود، و از توجهی که از سوی کودکانی که با او مودبانه و با احترام رفتار می کنند، قدردانی می کند.

اگر در طول روز دور هستید، احتمالاً ایده خوبی است که یک همراه برای ساوانا خود تهیه کنید: ساوانا دیگر، نژاد گربه دیگر یا حتی یک سگ. بیشتر ساواناها با سگ ها به خوبی کنار می آیند، به خصوص اگر با آنها بزرگ شده باشند. در غیر این صورت، ممکن است یک دوره تنظیم برای ساوانا و سگ لازم باشد. آنها را به تدریج معرفی کنید و مطمئن شوید که هر دو همیشه تحت کنترل هستند تا زمانی که مطمئن شوید که آنها به تفاهم دوستانه رسیده اند.

با گربه‌های دیگر، ساواناها با نژادهایی که یا دارای شخصیت و سطح فعالیت مشابهی هستند – مانند حبشی‌ها ، سیامی‌ها ، یا شرقی‌ها – یا گربه‌های آرام‌تری مانند مین کونز ، راگدال‌ها یا مو کوتاه‌های خانگی که خمیازه می‌کشند بهتر عمل می‌کنند. در حالی که تاب خوردن ساوانا روی لوستر را تماشا می کنند.

برخی از حیوانات خانگی در حضور این گربه مخفی امن نیستند. اگر پرندگان خانگی دارید، دو بار در مورد گرفتن ساوانا فکر کنید. حیوانات خانگی جیبی مانند همستر، موش، خوکچه هندی یا موش صحرایی؛ یا یک آکواریوم پر از ماهی. ساوانا شکارچی بسیار خوبی است و احتمالاً می تواند از هر گونه حفاظتی که شما سعی در انجام آن دارید عبور کند.

 

گروه های نجات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *