نژاد Selkirk Rex

abyssinian-cat-pic

سلکرک بردبار و مهربان همیشه یک گربه دامان نیست، اما او مردم و سایر حیوانات را دوست دارد.

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

صدای برخی از نژادها بیشتر از بقیه با صدای میو، یغ و پچ پچ کردن است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه” مستمر شما را دیوانه می کند، گربه ای را در نظر بگیرید که احتمال گپ زدن کمتری دارد.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۱۰ تا ۱۵ سال

طول:

متوسط تا بلند

وزن:

۱۰ تا ۱۵ پوند

اصل و نسب:

مونتانا، ایالات متحده آمریکا

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

با پوشش ضخیم فرهای پشمی، سلکرک گاهی اوقات به گربه در لباس گوسفند لقب داده می شود. سلکرک مانند پسرعموهایش کورنیش و دوون رکس با روکش فرفری نتیجه یک جهش ژنتیکی طبیعی است، اما به لطف کت متراکم و اندام سنگینش ظاهری بسیار متفاوت دارد.

سلکرک در مونتانا منشاء گرفت، جایی که اولین گربه شناخته شده از این نوع در سال ۱۹۸۷ متولد شد، یکی از بستر شش بچه گربه که در پناهگاه حیوانات یافت شد. بقیه کت معمولی یک گربه مو کوتاه اهلی داشتند، اما ماده با روکش فرفری آنقدر غیرعادی بود که مورد توجه یک پرورش دهنده محلی ایرانی، جری نیومن قرار گرفت و او را به فرزندی پذیرفت. نیومن نام او را دوشیزه دیپستو گذاشت و از روی کنجکاوی او را هنگامی که به یک ایرانی سیاه پوست بزرگ شد، پرورش داد. از شش بچه گربه ای که میس دپستو تولید کرد، سه بچه کت مجعد داشتند که نشان می دهد ژن این ویژگی غالب است. این مورد در مورد کورنیش یا دوون رکس ها صدق نمی کند، که کت های مواج خود را مدیون یک ژن مغلوب هستند. او همچنین دارای ژن هایی برای موهای بلند و کت نوک تیز بود و هر دو ویژگی در فرزندان او ظاهر شد.

نیومن نژاد جدید را به نام سلکرک به نام پدر ناپدری خود نامید و باعث شد که این نژاد در بین نژادهای گربه منحصر به فرد باشد. او رکس را اضافه کرد تا نشان دهد کت مجعد است.

برای حفظ تنوع ژنتیکی و دادن ظاهری دلپذیر به گربه‌ها، او و سایر پرورش دهندگان آن‌ها را نه تنها به ایرانی‌ها، بلکه به اگزادیک‌ها، آمریکایی‌های مو کوتاه و بریتانیایی‌ها نیز تقدیم کردند. گربه‌ها توسط انجمن بین‌المللی گربه‌ها و انجمن گربه‌پرستان آمریکا در دهه ۱۹۹۰ و توسط انجمن گربه‌پرستان در سال ۲۰۰۰ به رسمیت شناخته شدند، اگرچه CFA ثبت گربه‌ها را در سال ۱۹۹۲ آغاز کرد.

 

اندازه

وزن این گربه ها بین ۱۰ تا ۱۵ پوند است.

 

شخصیت

سلکرک رکس آرام است. اجداد ایرانی و بریتانیایی او به او طبیعتی آرام و نوازش داده اند، اما او از آن نژادها فعال تر است و دوست دارد بازی کند. افرادی که با او زندگی می کنند، او را شیرین و دوست داشتنی و با کمی رگه های احمقانه توصیف می کنند.

سلکرک بردبار و مهربان همیشه یک گربه دامان نیست، اما او مردم و سایر حیوانات را دوست دارد. با طبیعت اجتماعی خود، دوست ندارد برای مدت طولانی تنها بماند. این گربه سرگرم‌پسند را با یک اسباب‌بازی با چوب ماهیگیری یا پرتو چراغ قوه سرگرم کنید و او هیجان‌زده خواهد شد. احساس کند که حقش را نمی گیرد، از درخواست توجه با صدایی کوچک و آرام دریغ نخواهد کرد.

 

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. سلکرک رکس به طور کلی سالم است، اما مطمئن شوید که از یک پرورش دهنده در مورد بروز هرگونه مشکل سلامتی در لاین های او و اینکه چه آزمایشاتی برای آن هایی که ماهیت ژنتیکی دارند، بپرسید.

 

اهمیت دادن

Selkirk Rex  دارای یک کت متراکم است که باید هفته ای یکی دو بار شانه شود تا از گره خوردن جلوگیری یا از بین برود. سلکرک ها می ریزند، بنابراین شانه کردن منظم موهای مرده را که در غیر این صورت روی لباس یا مبلمان شما می ریزد یا به صورت گلوله های مو هک می شود، از بین می برد. به آرامی انگشتان خود را از میان کت او بگذرانید به پرز شدن فرها کمک می کند، تقریباً ساده ترین حالتی که می توانید انجام دهید.

حمام به ندرت ضروری است، اما اگر Selkirk شما کثیف شد، از یک شامپو مرطوب کننده استفاده کنید و بگذارید چند ساعت در یک مکان گرم و بدون بادکش خشک شود. استفاده از سشوار به او ظاهری شبیه به پودل می دهد.

برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید. بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. گوشه چشم را هر روز با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشید. هر هفته گوش ها را چک کنید. اگر کثیف به نظر می رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. از استفاده از سواب های پنبه ای که می تواند به داخل گوش آسیب برساند، خودداری کنید.

جعبه زباله را کاملا تمیز نگه دارید. مانند همه گربه ها، سلکرک رکس در مورد بهداشت بسیار خاص است.

ایده خوبی است که یک گربه سلکرک رکس را فقط در داخل خانه نگهداری کنید تا از او در برابر بیماری های منتشر شده توسط گربه های دیگر، حملات سگ ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به خارج از منزل می روند، مانند برخورد با ماشین، با آن مواجه شوند. سلکرک رکس که به خارج از منزل می رود همچنین در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی است که دوست دارد چنین گربه غیرمعمولی بدون پرداخت هزینه داشته باشد.

 

رنگ کت و آرایش

گربه‌ای با جثه متوسط ​​تا بزرگ را تصور کنید که بدنی با استخوان‌های سنگین اما عضلانی، سر گرد و پوششی نرم و پشمی از فرهای آزاد دارد که می‌تواند در هر یک از رنگ‌های مختلف کوتاه یا بلند باشد. این سلکرک رکس است. بچه گربه ها فرفری بیرون می آیند، در دوران نوجوانی مرحله مستقیم را طی می کنند، سپس در حدود دو سالگی به دسته های مخمل دار و متراکم تبدیل می شوند.

ویژگی‌های صورت سلکرک شامل گونه‌های پُر – نرها کاملاً ژولیده است – گوش‌هایی با اندازه متوسط ​​پهن، گاهی اوقات با وسایل مجعد، و چشم‌های گرد بزرگ که حالتی شیرین می‌دهد.

تفاوت در طول کت ممکن است بلافاصله بدون مشاهده روف و دم آشکار نباشد. موهای کوتاه دارای یک خرطومی به اندازه خز بقیه بدن و فرهای مخملی روی دم هستند که به صورت فشرده قرار می گیرند. سلکرک با موی بلند دارای روفی بلندتر است که صورت را قاب می‌کند و فرهای پف‌دار روی دم دارد که به جای دراز کشیدن در جای خود برجسته است. با هر دو طول، کت ممکن است در اطراف گردن و روی شکم و دم مجعدتر به نظر برسد.

این کت در هر رنگ ژنتیکی ممکن یا ترکیبی از رنگ وجود دارد. اگر امکان دارد که گربه خال‌خالی بنفش باشد، یک سلکرک در آن الگو پیدا خواهید کرد. چشم ها نیز می توانند هر رنگی باشند.

 

 

کودکان و سایر حیوانات خانگی

رکس ملایم اما اجتماعی Selkirk Rex یک انتخاب عالی برای خانواده هایی با کودکان و سگ های گربه پسند است. او توجهی را که از سوی کودکانی که با او مودبانه و محترمانه رفتار می کنند، دریافت می کند، دوست دارد. حیوانات خانگی را به آرامی و در شرایط کنترل شده معرفی کنید تا مطمئن شوید که آنها یاد می گیرند که با هم کنار بیایند.

 

گروه های نجات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *