نژاد Siamese Cat

abyssinian-cat-pic

گربه سیامی پیچیده به نظر می رسد برای یک توپ بالماسکه شیک در لباس شب کم رنگ با اکسسوری های مشکی شیک و چشمان آبی تانزانیتی لباس پوشیده است.

این بچه گربه که به خانواده محبت می کند، عاشق صحبت کردن است. اگر گربه سیامی در خانه دارید، خود را برای گفتگوهای طولانی آماده کنید.

زمان بازی برای سیامی‌ها نیز ضروری است، بنابراین اگر قصد دارید یکی از این گربه‌سانان را به خانه خود بیاورید، اسباب‌بازی‌های فعالی را تهیه کنید که به شما کمک می‌کند بچه گربه‌تان را ورزش دهید. این کار گربه شما را سالم نگه می دارد و به شما امکان می دهد زمان با کیفیتی را با هم بگذرانید و پیوند خود را تقویت کنید.

خصوصیات نژاد

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی تمام خانواده را با محبت غرق می کنند.  نژاد تنها عاملی نیست که به سطوح محبت وارد می شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای با اطرافیان بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

اگر می خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و خانه خود مقابله کنید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یا نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید.

به  دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا می شود. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما مشترک است.

برخی  از گربه ها بچه گربه های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی تر و آرام تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موشی را که می خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می توانند به عنوان همبازی در آن بایستند، در نظر بگیرید.

صدای برخی از نژادها بیشتر از بقیه با صدای میو، یغ و پچ پچ کردن است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه” مستمر شما را دیوانه می کند، گربه ای را در نظر بگیرید که احتمال گپ زدن کمتری دارد.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی رسیدگی به حیوانات خانگی و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود یک گربه بچه دوست باشد. رتبه‌بندی‌های ما تعمیم‌هایی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب باشند.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.

برخی از نژادهای گربه باهوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه حیوانات خانگی دیگر را در خانه می پذیرند.

آمار حیاتی

طول عمر:

۸ تا ۱۵ سال

طول:

۱۵ تا ۲۰ اینچ بدون احتساب دم

وزن:

۶ تا ۱۴ پوند

اصل و نسب:

تایلند

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد

تاریخ

سیامی پیچیده به نظر می رسد برای یک توپ بالماسکه شیک در لباس شب کم رنگ با اکسسوری های مشکی شیک و چشم های تانزانیتی-آبی لباس پوشیده است. گربه ها با کت های رنگ روشن با ماسک سیاه و گوشپنجه و دم، قرن ها در تایلند (سیام سابق) شناخته شده است. دست نوشته های باستانی گربه ها را به تصویر می کشند، اما آنها تا اواخر قرن نوزدهم در غرب دیده نشدند، زمانی که آنها در نمایشگاه گربه کریستال پالاس در لندن به نمایش گذاشته شدند. همه از ظاهر غیرمعمول آنها قدردانی نکردند، اما آنها به سرعت به حیوانات خانگی شیک تبدیل شدند. در آغاز قرن، اگر نه قبل از آن، آنها در ایالات متحده نیز محبوب بودند. پرزیدنت رادرفورد بی. هایس (۱۸۷۷-۱۸۸۱) و همسرش لوسی دریافت کنندگان یک گربه سیامی بودند که توسط دیوید بی سیکلز، یک دیپلمات آمریکایی مستقر در کنسولگری در تایلند، در سال ۱۸۷۸ به آنها فرستاده شد. نامه ای از سیکلز که جزئیات این هدیه را توضیح می دهد در مرکز ریاست جمهوری رادرفورد بی هیز در فرمونت، اوهایو موجود است.

در ابتدا، فقط گربه‌هایی با نقاط مهر و موم – قهوه‌ای مایل به سیاه تیره – نشان داده شدند، اما آبی، شکلاتی و سیامی با رنگ یاسی به زودی توسعه یافتند و در حلقه نمایش پذیرفته شدند. امروزه سیامی‌ها در رنگ‌ها و الگوهای مختلف مختلف، از جمله نقاط تیغه‌ای و نقاط دودی وجود دارند.

سیامی خود یک نژاد طبیعی است، به این معنی که الگوی نوک تیز اولیه آن نتیجه یک جهش ژنتیکی است. این نژاد در ایجاد بسیاری از نژادهای دیگر از جمله نژادهای بالی، شرقی، تقسیم بندی هیمالیا از پارسی، تونکینز و هاوانا براون نقش داشته است.

سیامی توسط تمام انجمن های گربه به رسمیت شناخته شده است. انجمن بین المللی گربه نیز تایلندی را که به عنوان شکل اصلی گربه نوک تیز بومی تایلند توصیف می شود، به رسمیت می شناسد. در تایلند به گربه ها Wichienmaat می گویند. برخی از مردم از آن به عنوان سیامی به سبک قدیمی یاد می کنند. کت نوک تیز و شخصیت سلطه گر سیامی ها را به اشتراک می گذارد اما تیپ بدنی متوسط ​​تری دارد.

 

شخصیت

اگر بخواهید ما سیامی هستیم. اگر شما نخواهید ما سیامی هستیم. این خطوط که توسط دو گربه سیامی مغرور در بانوی دیزنی و ولگرد خوانده شده است، شخصیت سیامی را کاملاً بیان می کند. شاید مهمترین چیزی که باید در مورد این گربه ها بدانید این است که آنها پرحرف و صاحب نظر هستند. آنها دقیقاً آنچه را که فکر می کنند، با صدای بلند و خشن به شما می گویند و از شما انتظار دارند که به توصیه آنها توجه کنید و عمل کنید. گربه های سیامی به شدت به مردم خود علاقه دارند . آنها دوست دارند “مفید” باشند و شما را دنبال می کنند و بر هر حرکت شما نظارت می کنند. وقتی نشسته‌اید، یک سیامی در بغل شما خواهد بود و شب‌ها با شما در رختخواب خواهد بود، احتمالاً زیر روکش و سرش روی بالش است.

اگر زندگی با افراد پرمشغله و پرحرفی شما را دیوانه می کند، سیامی نگیرید . از سوی دیگر، اگر از داشتن کسی برای صحبت در طول روز لذت می برید، سیامی می تواند بهترین دوست شما باشد. فقط مطمئن باشید که زمانی برای گذراندن با این گربه خواستار و اجتماعی دارید. سیامی‌ها دوست ندارند برای مدت طولانی تنها بمانند ، و اگر در طول روز کار می‌کنید، گرفتن دو تا از آنها می‌تواند هوشمندانه باشد تا بتوانند با یکدیگر همراهی کنند.

سیامی بسیار باهوش، چابک، ورزشکار و عاشق بازی است . مغز او را با اسباب‌بازی‌های معمایی فعال نگه دارید و بدنش را با اسباب‌بازی‌هایی که می‌تواند تعقیب کند و یک درخت گربه بزرگ که می‌تواند از آن بالا برود، ورزش کند. هرگز او را بدون هیچ گونه سرگرمی رها نکنید، وگرنه احتمالاً به خانه می‌آیید و متوجه می‌شوید که DVR شما را برای ضبط فقط نمایش‌های طبیعت دوباره برنامه‌ریزی کرده است یا حداقل تصمیم گرفته است که رول‌های دستمال توالت و جعبه‌های دستمال کاغذی شما خالی به نظر برسند.

اگر مشتاق هستید که با گربه خود وقت بگذرانید و با آن تعامل داشته باشید، گربه سیامی را انتخاب کنید. این یک گربه سان وفادار و دوست داشتنی است که اگر کم توجه شود یا به او توجه نشود، دم کرده و کاج می کند. با این حال، در خانه مناسب، او سال ها رشد می کند.

 

سلامتی

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط، بروز مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. مشکلاتی که ممکن است سیامی را تحت تاثیر قرار دهد شامل موارد زیر است:

آمیلوئیدوز ، بیماری است که زمانی رخ می دهد که نوعی پروتئین به نام آمیلوئید در اندام های بدن، در درجه اول کبد در سیامی، رسوب می کند.

آسم/بیماری برونش

نقایص مادرزادی قلب مانند تنگی آئورت

صرف نظر از اینکه گربه شما در اولین باری که او را به خانه می آورید چقدر سالم است، باید برای هر مشکلی که ممکن است در طول زندگی او پیش بیاید آماده باشید.

 

اهمیت دادن

پوشش کوتاه و ظریف سیامی به راحتی با شانه زدن هفتگی برای از بین بردن موهای مرده و پخش چربی پوست مراقبت می شود. برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید. بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است.

این ایده خوبی است که یک گربه سیامی را فقط در داخل خانه نگهداری کنید تا از او در برابر بیماری هایی که توسط گربه های دیگر منتشر می شود، حملات سگ ها   و سایر خطراتی که گربه هایی که به خارج از منزل می روند ، مانند برخورد با ماشین، با آن روبرو هستند. سیامی‌هایی که به خارج از منزل می‌روند نیز در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی هستند که دوست دارند چنین گربه زیبایی را بدون پرداخت هزینه داشته باشند.

 

رنگ کت و آرایش

شکل ظاهری سیامی بستگی به استاندارد نژاد هر سازمان خاص دارد. بیشتر انجمن‌های گربه‌ها از سیامی‌ها می‌خواهند که بدنی صاف اما عضلانی با خطوط بلند داشته باشند. سر دراز است و از نقطه باریک بینی به سمت بیرون تا نوک گوش ها باریک می شود و مثلثی را تشکیل می دهد. گوش های غیرعادی بزرگ در قاعده پهن هستند و در نوک آن نوک تیز هستند و به آنها شکل مثلثی شبیه سر می دهد. چشم های بادامی شکل متوسط ​​همیشه آبی روشن هستند. بدن اغلب به صورت لوله ای توصیف می شود و توسط پاهای بلند و باریک پشتیبانی می شود و پاهای عقبی بالاتر از پاهای جلویی است. سیامی روی پنجه‌های کوچک و خوش‌رنگ و بیضی شکل راه می‌رود و دم بلند و نازکی را می‌چرخاند که تا نقطه‌ای باریک می‌شود.

کت کوتاه سیامی بافت ظریفی دارد. در انجمن طرفداران گربه، در چهار رنگ موجود است: نقطه مهر، بدن حنایی کم رنگ تا کرم با نقاط قهوه ای مهر و موم عمیق و چرم بینی قهوه ای تیره و پد پنجه. نقطه شکلاتی، بدنه ای عاج با نوک های شکلاتی شیری و چرم بینی صورتی دارچینی و پدهای پنجه ای؛ نقطه آبی، بدنی به رنگ آبی مایل به سفید با نقاط آبی تیره و چرم بینی و پدهای پنجه‌ای به رنگ تخته سنگ. و نقطه یاسی، بدن سفید یخی با نقاط صورتی مایل به خاکستری یخ زده و چرم بینی صورتی اسطوخودوس و پدهای پنجه.

انجمن بین المللی گربه اجازه می دهد تا طیف رنگی فراتر از رنگ های چهار نقطه ای که توسط CFA به رسمیت شناخته شده است. آنها شامل نقاط زبانه ای، نقاط قرمز، نقاط کرم، نقاط زبانه ای نقره ای، نقاط دود و نقاط رنگارنگ هستند.

انجمن گربه سنتی دو نوع سیامی سنتی و کلاسیک را می شناسد که هر دو با ظاهری بسیار متفاوت از سیامی مدرن شناخته شده توسط  CFA، TICA و دیگر انجمن های گربه. سیامی سنتی TCA سر گرد و بدنی گرد و استخوانی درشت دارد. سیامی کلاسیک TCA نیز استخوان‌های بزرگی دارد، اما بدنه‌ای کمی کشیده‌تر از سیامی سنتی دارد و سر گوه‌ای شکل آن پهن است. آنها در همان چهار رنگ شناخته شده توسط CFA، به علاوه آلبینو عرضه می شوند.

در مورد تایلندی چطور؟ استاندارد نژاد TICA به آن می‌گوید که سر اصلاح شده با عرض متوسط ​​با گونه‌های گرد و پوزه‌ای که به انتهای گرد می‌پیوندد، بسیار شبیه به بیل باغچه‌ای مخروطی. سر بلندتر از پهن است، اما نه تا حد زیادی. چشم ها شکل بادامی کامل دارند و گوش ها متوسط ​​تا کمی بزرگ هستند و نوک آن با زاویه کمی به سمت بیرون است. بدن نرم و برازنده نسبتا بلند است اما لوله ای نیست. پاهای با طول متوسط ​​برازنده هستند و توسط پنجه های بیضی شکل متوسط ​​پشتیبانی می شوند. دم به اندازه بالاتنه است و در نوک آن باریک می شود کت کوتاه و ابریشمی با رنگ بدن مایل به سفید و رنگ های متراکم و یکنواخت است.

 

کودکان و سایر حیوانات خانگی

سیامی فعال و اجتماعی یک انتخاب عالی برای خانواده های دارای بچه و سگ های گربه پسند است . او مانند هر رتریور فچ بازی می کند، ترفندها را به راحتی یاد می گیرد و از توجه کودکانی که با او مودبانه و با احترام رفتار می کنند، دوست دارد.

 

 

گروه های نجات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *